Scinet.cz » Věda

Nové podmínky pro skrytou hmotu

12.3. 2007, Oldřich Klimánek

Jestliže se skrytá hmota vesmíru skládá z málo svítivých objektů shlukujících se do chomáčovitých struktur, jednotlivé chomáče musejí mít hmotnost menší než desetinu hmotnosti Země. Alespoň to tvrdí němečtí a britští fyzici.

O podstatě skryté hmoty, která tvoří drtivou většinu látkového obsahu vesmíru, se toho příliš neví. Zatímco někteří vědci se domnívají, že ji tvoří exotické částice specifických vlastností, jiní se přiklánějí k názoru, že je tvořena z málo svítivých těles obyčejné hmoty.
Benton Metcalf z Ústavu Maxe Plancka v Německu a Joseph Silk z Oxfordské univerzity v Anglii studovali světlo ze tří set vzdálených supernov a zkoumali podmínky, za jakých by skrytá hmota mohla být tvořena málo svítivými tělesy.

Na základě pozorování dospěli k závěru, že s 89% jistotou neexistují chomáče s hmotností odpovídající setině hmotnosti Slunce. Krom toho prohlašují, že stejně tak můžeme vyloučit, že složkami skryté hmoty jsou objekty s hmotností desetiny Země.

Jejich práce proto vede k závěru, že mnohem pravděpodobnější je druhá varianta. Tedy ta možnost, že skrytá hmota se neskládá z obyčejné málo svítivé hmoty, ale z lehounkých exotických částic.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.