Stolní rentgenový laser
Americký tým fyziků z Coloradské univerzity vyvinul novou techniku k přípravě rentgenových laserových paprsků. Vědcům se tak konečně podařilo překonat překážky, které bránily ve vývoji stolních rentgenových laserů.
Jak vědci říkají, rentgenové lasery jsou důležité hlavně z medicínského hlediska, jelikož díky nim budou lékaři schopni pořizovat snímky tkání s vysokým rozlišením. A nejen to, tento typ přístroje najde rovněž upotřebení v biologii a nanotechnologii.
Dosavadní rentgenové lasery jsou natolik energeticky náročné, že jejich provoz je zcela nepraktický a velmi problematický. Proto odborníci už dlouhý čas touží po menších přístrojích, které by mohli běžně používat.
Díky americkým fyzikům je teď sestrojení komerčního rentgenového laseru jen otázkou času, protože hlavní technické obtíže se podařilo vyřešit.
K vytvoření rentgenového laserového paprsku fyzici použili obyčejného laseru, kterým vystřelovali elektrony z atomu argonu a které posléze vrážely zpět. Při této proceduře se z elektronů uvolňovaly rentgenové paprsky.
Velkým problémem bylo tyto paprsky usměrnit tak, aby se pohybovaly společně a tvořily silný zdroj rentgenového záření. Potíže souvisely také se skutečností, že viditelné světlo laseru a rentgenové paprsky se v prostředí argonového plynu pohybují rozdílnou rychlostí. K vyřešení této překážky vědci použili další laser, jehož slabší světelné pulzy vyladily chování atomů argonu a tak i následnou emisi rentgenových paprsků.
Jak říká Henry Kapteyn, vedoucí výzkumné skupiny, nové rentgenové lasery přinesou snímky tkání s tisíckrát lepším rozlišením, což pomůže třeba při identifikaci malých nádorů, které jinak na obyčejných rentgenových snímcích nejdou vidět.
VLOŽIT KOMENTÁŘ