Scinet.cz » Věda

Astronomové spatřili nejslabší hvězdy v prastaré hvězdokupě

26.9. 2006, Oldřich Klimánek

Mezinárodní tým astronomů pořídil snímky nejslabších hvězd, které kdy byly pozorovány v kulových hvězdokupách. Jejich zkoumáním se lze dostat blíže k zjištění, jak dlouho trvalo, než se tato nejstarší hvězdná seskupení v kosmu zformovala.

hvezdy_prastare_hvezdokupy

Díky Hubbleovu kosmickému teleskopu se astronomům podařilo získat několik set snímků s vysokým rozlišením, na kterých nalezli ty nejslabší hvězdy z kulové hvězdokupy NGC 6397. Ta leží v souhvězdí Oltáře a se vzdáleností 8.500 světelných let od Země je druhou nejbližší hvězdokupou.

"Světlo z těchto hvězd je slabé jako světlo svíčky položené na Měsíci a pozorované ze Země," řekl pro časopis New Scientist profesor Harvey Richer z University Of British Columbia.

Ve hvězdokupě NGC 6397 vědci zkoumali dvě rozdílné hvězdné populace, červené a bílé trpaslíky. Červení trpaslíci jsou velmi málo hmotné hvězdy, které i přes svou malou hmotnost – činící jen asi osm procent hmotnosti Slunce – jsou ještě schopny ve svých jádrech spalovat vodík a udržovat stabilní jaderné reakce. Zato bílí trpaslíci jsou pohasínajícími pozůstatky hmotnějších hvězd, které už kdysi své jaderné palivo vyčerpaly a pod vlastní tíhou, která nebyla kompenzována tlakem pocházejícím z jaderných reakcí, se zhroutily.

Měřením teplot bílých trpaslíků astronomové mohou vypočíst stáří hvězd. Tahle informace je nezbytným vodítkem k určení stáří kulových hvězdokup, které vznikly už v mladém vesmíru.

Zkoumání prastaré populace bílých trpaslíků je také jedinou cestou ke zjištění původního počtu hmotnějších hvězd ve hvězdokupě.

"Tyto hvězdy, které zemřely před dlouhou dobou, byly jedny z prvních objektů ve vesmíru," říká dále profesor Richer. "Určení jejich stáří vymezuje hranice pro stáří vesmíru."

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.