Dvoufotonová emise v polovodičích
Izraelští inženýři tvrdí, že pozorovali emisi dvou fotonů z jediného elektronu. Jejich objev může mimo jiné pomoci ve vývoji kvantových počítačů.
Autoři studie říkají, že jimi pozorovaný jev umožní snazší přípravu takzvaných propletených fotonových párů. Propletené fotony, stejně jako jiné propletené částice, jsou velmi užitečné. Pokud totiž pracujete s jedním členem páru, okamžitě se dozvíte informace o kvantovém stavu druhé částice, která může být libovolně daleko. Tento jev je také srdcem teleportace.
Propletené páry fotonů se dnes připravují tak, že vědci nechávají světlo projít speciálními nelineárními krystaly. V nich se jeden foton přemění na dva méně energetické fotony, které tvoří propletený pár. Tato metoda je však náročná a není snadné mít přehled o přesném počtu vznikajících párů. To je jeden z důvodů, proč k jejich přípravě vědci hledají schůdnější cestu.
Alex Hayet a Meir Orenstein z Izraelského technologického institutu v Haifě pozorovali dvoufotonovou emisi ve speciálním polovodičovém zařízení. Jak vysvětlují, emise elektronů je stimulována elektrickým signálem, kterým se elektrony dostávají na vyšší energetické hladiny. Při seskoku na původní hladinu spousta elektronů sice emituje pouze jeden foton, ale některé z nich produkují i fotonové páry.
Podle Hayeta lze těmito polovodiči pohodlně připravovat spousty propletených fotonových párů i při pokojové teplotě. Pokud i jejich další výzkum přinese ovoce, dopad na výzkum superpočítačů a třeba i teleportace bude ohromný.
VLOŽIT KOMENTÁŘ