Fotonické obvody na křemíkových čipech
Vědci z Massachusettského technologického institutu ve Spojených státech objevili nový způsob integrace fotonických obvodů na křemíkové čipy. Zařízení vyrobená tímto způsobem budou nepředstavitelně výkonnější než zařízení založená na klasických technologiích.
Fotonické obvody, v nichž se využívá jedinečných vlastností světla, jsou obrovským příslibem pro nové technologie. Hlavním problémem v jejich integraci a používání tkví v tom, že mikrofotonická zařízení jsou velmi citlivá na polarizaci světla. Světelné vlny se totiž při průchodu optickými vlákny libovolně polarizují. A tento náhodný vstup mikrofotonickým obvodům velmi ztěžuje práci.
Novinka, se kterou vědci z MIT přišli, problém řeší následovně. Světlo vycházející z optických vláken se rozdělí do dvou různých kanálů. Jedním z nich putují horizontálně polarizované světelné vlny a druhým vlny s vertikální polarizací. Dalším zařízením se pak tyto dva paprsky natočí tak, abych jejich polarizace byla stejná a posléze se opět spojí do jediného paprsku.
Inovace vědců z MIT znamená, že optické součástky půjdou snadno implementovat na křemíkové čipy. Masová výroba nových revolučních zařízení může podle jednoho z autorů, Ericha Ippena, začít během příštích pěti let.
VLOŽIT KOMENTÁŘ