Hubbleův dalekohled a problémy s „restartem“
Proslulý Hubbleův vesmírný dalekohled, který už 18 let studuje vesmír z oběžné dráhy kolem Země, má problémy. Na konci září selhaly některé jeho systémy a i přes první optimistické informace o úspěšném „restartování na dálku“ se ukazuje, že opravy si vyžádají více času.
Pracovníci z Goddardova centra pro vesmírné lety NASA 14. října znovu nakonfigurovali šest komponent datového systému Hubbleova vesmírného dalekohledu a dalších pět komponent v jeho systému SIC & DH. Série oprav následovala poté, co 27. září tyto systémy selhaly a znemožnily tak Hubbleovu teleskopu provádět všechna vědecká pozorování kromě astrometrie, jíž na starosti měla jiná část dalekohledu.
Bohužel za pár dní, přesněji 16. října, došlo k další poruše, kdy software běžící v mikroprocesoru v přístroji ACS (Advanced Camera for Surveys) zaznamenal nesprávnou hodnotu napětí v části SBC (Solar Blind Channel), načež systém ACS vypadl. Kromě toho se objevily i jiné problémy a počítač Hubbleova teleskopu ztratil signál z počítače Standard Spacecraft Computer v systému SIC & DH. NASA příčiny selhání systémů nadále zkoumá a bude se snažit Hubbleův dalekohled co nejdříve zprovoznit. Všechny jeho přístroje zatím zůstávají „uspány“ v nouzovém režimu. Probíhají pouze astrometrická měření.
VLOŽIT KOMENTÁŘ