Klimatické změny jsou přirozeností přírody
Máme velké štěstí, že řada dob ledových skončila před 12 tisíci lety.
Aktivisté angažování v tématu klimatických změn mají pravdu. Na naši planetu se chystají velké změny klimatu. Katastrofické změny. Ovšem aktivisté se mýlí v jejich původu. Zatraceně se mýlí. A recept na řešení – v ceně 27 bilionů dolarů – je chybný ještě více. Proč?
Klimatické změny nejdou na vrub člověku. Je to cesta Matky Přírody. A vysávání skleníkových plynů z atmosféry je příliš krátkozrakým řešením. Musíme být připraveni na oheň i led, na vedro i mráz. Musíme býti připraveni na změnu.
Žijeme v klamu, klamu náhody. Za dva miliony let, během kterých jsme se z Homo erectus s dozadu ustupujícím čelem a v ruce třímajícího kamenné nástroje vyvinuli v Homo urbanus s čelem vysokým, člověka-vynálezce měst, jsme prodělali šedesát zalednění, šedesát dob ledových. A za 120 tisíc let – od chvíle, co jsme se zjevili v dnešní fyziologické podobě jako Homo sapiens – jsme prožili dvacet náhlých globálních oteplení. Ve většině takových událostí teploty vystřelily směrem vzhůru až o 18 stupňů během pouhopouhých dvaceti let.
K tomu všemu došlo v době, kdy neexistovaly komíny ani výfuky. Tohle vše se stalo bez toho, aniž by moderní člověk přírodu jakkoli prznil.
Jaká náhoda nás drží v objetí klamu? Ledové příkrovy, v jejichž stínu jsme dokázali žít po dva miliony let, se rozloupaly před 12 tisíci roky a ponechaly nás v bujné nové Rajské zahradě. V ní jsme objevili zemědělství, peníze, elektroniku a celý náš současný způsob života. Jenomže tento poklidný stav se drží už abnormálně dlouhou dobu. A je velmi pravděpodobné, že „klimatické příměří“ jednou pomine.
Proč? Co je opravdovou příčinou této normy Země – klimatu, které se pohupuje tam a zpět, z dusného tropického vedra k ledovému chladu? Klimatu, které zkamenělé lastury usazuje na vrcholky hor a suchou pevninu mění v moře a mokřiny?
Země je cestovatel. Její úhel [sklonění rotační osy] ve spojení s pohybem Země kolem Slunce způsobuje masivní výkyvy v počasí, výkyvy, jímž říkáme roční období – tanec od léta k zimě a zpět. Ale to není vše. Naše planeta trpí zvláštním třesem – tzv. precesním pohybem. A i precese vyvolává výkyvy v našem počasí – změny, kterými pravidelně procházíme každých 22 tisíc, 41 tisíc a 100 tisíc let. Říká se tomu Milankovičův cyklus, jenž je pojmenovaný po srbském inženýrovi a geofyzikovi, který jej objevil.
Kolísání, jež nás provází při cestě kolem Slunce, je přitom jen začátek. I Slunce je cestovatelem. Krouží kolem černé díry v centru naší Galaxie s periodou 226 milionů let. A přitom s sebou bere i svůj uzlíček planet. Tedy i nás. A výsledek?
Jízda kolem galaktického jádra je ověnčena nebezpečími. Kupříkladu každých 143 milionů let procházíme spirálním ramenem Mléčné dráhy, ramenem, které naši cestu zavaluje mořem kosmických paprsků. A tyto kosmické paprsky vyvolávají masivní klimatickou změnu. Potom je tam ještě nevinně znějící věc, jíž astronomové říkají „galaktický prach“ – masivní oblaka kosmického prachu číhají na dráze naší sluneční soustavy a i ony způsobují dramatické klimatické změny.
I Slunce samo prochází vlastním cyklem, cyklem začínajícím zrodem a končícím smrtí. A v důsledku svého dospívání staré dobré spolehlivé Slunce je o 43 % teplejší, než když se Země před 4,5 miliardami let z planetesimál prvně zformovala do glóbu.
Suma sumárum? Od chvíle, co se před 3,85 miliardy let objevil život, naše planeta v důsledku změn počasí a tu a tam nějakého toho meteoritu zažila asi 142 případů hromadného vymírání druhů. To je jedno vymírání na 26,5 milionu let. Odkud se berou? Z přírody. Neexistovali žádní lidští kapitalisté, žádní průmyslníci ani kultury konzumu, které bychom z toho mohli vinit.
Může člověk hodně ovlivnit globální změny klimatu?
- Ne, klima se mění neustále, člověk zmůže málo (77%)
- Ano, člověk za pár desítek let změnil klima planety hodně (15%)
- Nevím, nemám moc informací (8%)
Díky za Váš hlas!
Nechceme být obětmi jednoho z těchto hromadných vymírání. Ani nechceme vidět, kterak velryby, sloni a pandy následují cestu, která čekala trilobity a dinosaury. Musíme se připravit na daleko víc než jen na ty změny, o kterých si myslíme, že je způsobujeme. Je zapotřebí se připravit na výzvy, které nás dohnaly k tomu, že jsme se vyvinuli do moderní, vysoce adaptivní formy. Musíme si uvědomit, že příroda nás zasypává zkouškami – a že nás posiluje to, když se nám podaří přírodu přelstít. Je nutné se připravovat na oheň i led. A uvědomit si, že Matka Příroda není fér.
Howard Bloom
Článek původně vyšel v deníku The Wall Street Journal. Uveřejněno se souhlasem autora.
Howard Bloom je vědecký publicista, autor několika knih, mj. také předseda The Space Development Steering Committee.
Velice srozumitelně posaný skutečný stav věci.Lze jedině souhlasit.K planetě Zemi se však i tak musíme chovat šetrněji než dosud.
S tímto plně souhlasím.Ostatně toto hlásá i náš pan prezident.Jen se divím všem těm co jdou proti němu že nevidí nebo spíš nechtějí vidět do minulosti že stejnýmy procesy naše planeta v minulosti mnohokrát prošla a opět projde.Bych to prostě přirovnal ke střídání ročních období.Prostě si nemyslím že člověk až tak výrazně ovlivňuje klima na planetě.Jak ale píše ve svém komentáři Standa tak souhlasím s tím že se musíme chovat šetrněji než dosud.
Myslím si že tento článek přesně vystihuje stav věcí.ale to nemění nic na věci že pokud se lidé nebudou chovat k naší malé planetě šlušně že za nějakou tu dobu nebudeme mít kde žít.pokud vykácíme amazonské lesi tak se země promění v poušt a vzduch nebude vhodný pro život a zemi pak čeká podobný osud jako mars.s úctou Miroslav Vacek ( http://vacek.osoba.cz/ufo-vesmir-tajemno )
S clankem souhlasim, dobre napsane, presto si dovoluji upozornit na jednu dulezitou informaci. A sice, ze ackoliv s klimatickymi zmenami mnoho nenadelame, muzeme udelat hodne pro to, aby nase zivotni prostredi bylo ciste..toto se hodne opomiji! Nejde prece jen o globalni oteplovani, ale o zmenu pristupu mysleni lidi k prostredi ve kterem vsichni zijeme. Ale je fakt, ze presvedcit o tomto napriklad kuraky, kteri si svini vzduch dobrovolne a s radosti, je opravdu tezke…Ja se chci koupat v ciste rece a dychat cisty vzduch a ……….a …….
Článek je to zajímavý, naše planeta už toho za svou dobu hodně zažila a ještě určitě zažije. Jen otázka jestli s námi nebo bez nás. Myslím si, že je dobře že si člověk uvědomuje dopad svého chování na životní prostředí, možná to nakonec nebude tak úplně jen jeho vina. Ale naučit se trochu skromnosti a šetrnosti k přírodě nemůže být na škodu.
Dekuji pane Klimanku (resp. pane Bloome) za hezke shrnuti daneho tematu. Nezbyva nez souhlasit. Jen bych mozna doplnil, ze otazka, jestli „za to muze clovek“, je podle meho nazoru irelevantni, protoze jestli ano, je z popsanych pricin stejne jen pouhou povestnou kapkou vody, ktera muze za to, ze sklenice pretekla. K reseni to nemuze zadnym zpusobem prispet, musime resit plnou sklenici, ne tu kapku.
Kdyby Vas dane tema vice zajimalo, pak bych Vas pozval k precteni diskuze ke clanku na Oslu, ktera se stala spis mym blogem (puvodne nechtene) a pripadne i k prispevku do diskuze. Sice je uz dost dlouha a misty mozna neprehledna, ale i tak si neskromne myslim, ze neni nezajimava.
Nesouhlasím. Země je stará jen několik tisíc, možná pár desítek tisíc let. Změny, které člověk způsobuje, mohou být katastrofální.
Kazdy, kdo se aspon trochu zajima o prirodni vedy musi vedet ze zmeny klimatu jsou zcela prirozene a neco tak titerneho jako clovek, na to nema vliv.
Na druhou stranu bych si nedovolil tvrdit ze clovekem synteticky vyrobene substance kolujici v systemu maji z chemickeho hlediska nulovy efekt.
Nemluvim ted o zmenach klimatu. Do jake miry se daji zanedbavat marginalie je otazkou pokud problem nahledneme optikou Teorie Chaosu.
Jak hovori James Gleick ve sve popularni knize, i nicotnost muze mit /velky/ vliv ve velkem meritku /pokud se jedna o cyklicky rovnovazny stav, „na hrane“/.
Urcite se muze svym nerozvaznym chovanim civilisace vyhubit. Lokalne se to v minulosti povedlo napriklad na Velikonocnich ostrovech.
Na druhou stranu jak radi James Lovelock se „svou“ teorii GAIA, Zeme si zije svym zivotem a vzdy prezije…
otazka zni, jestli lide ano.
Tedy jestli se lide dokazou vyrovnat se tim zivotem svym…
Velmi pekny clanok a ja nemozem nesuhlasit ze sa Zem vie o seba postarat sama. Clovek je tvor rozumny a dnes sa uz vie prisposobit. Hoci pre ine zivocisne druhy moze mat aj minimalna zmena klimy katastrofalne nasledky. Najviac ma vsak trapi, ked sa najvecsi producenti CO2 tvaria ako najvecsi spasitelia a este natom zarobia ziliony penazi. Zelam vsetkym ludom dobrej vole vela stastia a sudneho rozumu :)
PS:dufam ze pracovite vcely tu budu snami co najdlhsie(pretoze to by asi bol nas koniec)
S tímto článkem souhlasím. Také jsem se dočetla, že se jistí lidé pokoušejí o změny klimatu sprejováním nebe baryem a hliníkem apod., což dle mého bude hrozný dopad v dlouhodobém měřítku. Myslím, že si zaděláváme na pořádný průšvih. V této souvislosti se podívejte také na zajímavý článek z jiného soudku: Zapomeňte na globální oteplování, možná přichází další malá doba ledová na http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-globalni-oteplovani-ochlazovani
VLOŽIT KOMENTÁŘ
Podpořte nás
Témata
Informace
© 2006-2008 iSpace-Portal.cz ISSN 1803-1277
© 2008 - 2021 SciNET.cz ISSN 1803-9618
Jakékoliv šíření obsahu a jeho částí je bez souhlasu vydavatele zakázáno.
Připojte se, sdílejte…
Témata
IT / Počítače - Linux | Windows | Open Source | Telekomunikace | Software | Připojení k internetu | Operační systémy | Internet