Scinet.cz » Věda

Nanolasery

22.3. 2007, Oldřich Klimánek

Miniaturizace elektronických součástek a zvyšování jejich výkonnosti pokračuje. K dalšímu úspěšnému vývoji je však potřeba sestrojit nová zařízení, ve kterých se budou používat laserové paprsky. Fyzici z Institutu atomové a molekulární fyziky v Amsterdamu a Univerzity v Twente zkoumali, jak moc malé mohou tyto lasery být.

Jejich odpověď zní, že miniaturizace laserových zařízení může vesele pokračovat. Došli totiž k závěru, že funkční laser lze vyrobit i ze dvou samostatných atomů. Ačkoliv sami uznávají, že takovýto druh laseru je zatím jen hudbou teoretických prací, k jeho případnému použití v praxi nic nebrání.

Fyzici říkají, že jejich laser je menší než lasery složené z jednoho iontu, které byly navrženy už předtím. Upozorňují, že jednoiontový laser si žádá ostatních součástek, jako je optická dutina se zrcátky. V případě dvouatomového laseru to není nutné.

Vysvětlují, že je pouze potřeba atom napumpovat energií a do jeho blízkosti umístit druhý atom nutný k vytvoření optické vazby. Do tohoto systému lze zavést i více atomů, sami jich pro lepší výsledek navrhují až pět.

Krom jednoho napumpovaného atomu se může použít i jiných částic, a to například rozličných molekul, částic zlata připevněných na DNA nebo i kvantových teček.

Holandští vědci si jsou jisti, že jejich práce se nyní přesune na pole experimentu. Nový objev se totiž dotýká pokroku v mnoha oblastech vědeckotechnologického výzkumu.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.