Nové experimenty ve vesmíru
Fyzici plánují novou vesmírnou misi. Zařízení umístěné ve vesmírném prostoru bude mít za úkol hledat projevy kvantové gravitace, odchylky od principu ekvivalence a odchylky od zákona převrácených čtverců, což by mohlo odhalit existenci dodatečných vyšších dimenzí. A také by se měl hledat axion — hypotetická částice skryté hmoty vesmíru.
Pod plány mise mající za úkol provést experimenty ve fundamentální fyzice je podepsán Tim Sumner z Imperial College v Londýně. Svůj návrh na realizaci mise chce předložit Evropské vesmírné agentuře (ESA) během roku. Stavba zařízení, jeho vynesení do vesmíru a vůbec veškerý provoz by měl přijít na nějakých 250 milionů eur. Projekt, přezdívaný GrAnd Unification and Gravity Explorer (GAUGE), by se měl rozjet do roku 2015 a do jeho realizace by se měli zapojit vědci jak z Velké Británie, tak i celé Evropy. GAUGE staví na původních návrzích nazývaných HYPER a STEP, které však Evropská vesmírná agentura nepodpořila.
Teď však Charles Wang — teoretik z Aberdeen University ve Velké Británii — misi vdechl nového ducha. Ukázal, že zařízení zvané atomový interferometr může detekovat rozruchy v časoprostoru způsobené gravitony — částicemi, které, jak fyzici věří, přenášejí gravitaci.
Podle Wanga a jeho spolupracovníků z Centra pro fundamentální fyzika poblíž Oxfordu gravitony neustále „rozčeřují“ geometrii časoprostoru. Pozorováním těchto malinkých rozruchů v atomovém interferometru je dle Wanga a jeho kolegů možné vydedukovat informace o gravitonech.
V interferometru se na cestu do dvou geometricky stejných ramen vyšlou dva paprsky podchlazených atomů. Fluktuace v časoprostoru způsobené gravitony náhodně pozmění čas, po jaký paprskům trvá, než se dostanou naspod ramen. Interferenční obraz, vznikající při setkání těchto dvou interferujících paprsků, by pak měl vykazovat jisté znaky, které by v něm jinak neměly být.
„Naše práce ukazuje, že projevy kvantové gravitace můžeme velmi brzy pozorovat v laboratoři,“ řekl Wang pro server PhysicsWeb. „Už z tohoto důvodu stojí tato mise za to“.
Giovanni Amelino-Camelio, fenomenolog kvantové gravitace z římské univerzity La Sapienza, si myslí, že Wangův článek je důležitém krokem k tomu, aby myšlenka, s níž jako první přišel Ian Percival z londýnské univerzity Queen Mary, byla konfrontována s experimentem.
„Táto práce by měla být další motivací k interferometrickým studiím ve vesmíru,“ říká. „Není sice zřejmí, že by [možné pozorované] efekty měly vypadat přesně tak, jak tento [Wangův] článek popisuje, ale povzbudivá je už sama skutečnost, že se objevují nové analytické nástroje k tomu typu interferometrických studií.
VLOŽIT KOMENTÁŘ