Nový chemický prvek v periodické tabulce už oficiálně
Chemický prvek s atomovým číslem 112 patřící mezi transurany se dočkal oficiálního zařazení do periodické tabulky. Rozhodla o tom Mezinárodní unie čisté a aplikované chemie (IUPAC). Prvek, asi 277krát těžší než vodík a dosud označovaný jako ununbium, však ještě stále čeká na své nové oficiální jméno.
Ununbium v roce 1996 objevil tým vědců vedený profesorem Sigurdem Hofmannem z Helmholtzova centra pro výzkum těžkých iontů v německém Darmstadtu.
Jako i další transurany je to prvek velice nestabilní, poločas rozpadu prvního objeveného izotopu činí zhruba 0,2 milisekundy. Vědci jej objevili při experimentech, kdy izotop olova bombardovali jádry zinku. V následujících letech byla existence ununbia několikrát ověřena, chemici postupně získali jeho několik různých izotopů s delšími poločasy rozpadu — nejstabilnějším potvrzeným je ununbium 285 s poločasem rozpadu asi 30 sekund. Výsledky jiných experimentů hovoří dokonce o izotopu s poločasem rozpadu až 9 minut. Pokud by se podařilo tyto výsledky zopakovat, šlo by vůbec o jeden z nejdéle žijících supertěžkých známých izotopů.
Vědcům z německého Centra pro výzkum těžkých iontů se od roku 1981 podařilo objevit celkem šest nových chemických prvků s atomovými čísly od 107 do 112. Oficiální název mají prvky 107 až 111: bohrium, hassium, meitnerium, darmstadtium a roentgenium. O jménu nového prvku by se mělo rozhodnout do šesti měsíců.
VLOŽIT KOMENTÁŘ