Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Nový Mac OS X startuje jen s 32bitovým kernelem

30.8. 2009, Oldřich Klimánek

Snow Leopard - Mac OS X 10.6

V pátek na trh uvedený operační systém Mac OS X 10.6 startuje pouze s 32bitovým jádrem, přestože obsahuje řadu 64bitových aplikací. Aby se nahrálo 64bitové jádro, je nutné při startu Macinstoshe držet kouzelnou kombinací kláves. Důvod? Kompatibilita.

Sever ZDNet.com cituje Stuarta Harrise, marketingového manažera pro softwarové produkty, který rozhodnutí Applu zdůvodňuje garancí bezproblémového chodu nového systému a jeho programů. „Snažili jsme se, aby nový Mac OS X pracoval hladce, takže aby lidi nenaříkali ‚ach, tohle nefunguje, protože to ještě není dostupné’“.

Jak se zdá, automatické spouštění 64bitového kernelu nelze nastavit pomocí žádné aplikace z grafického prostředí systému. Jedinou možností je ručně upravit textový konfigurační soubor s názvem com.apple.Boot.plist. Chce-li uživatel, aby se spustilo 64bitové jádro, musí jinak při startu systému držet kombinaci kláves „6“ a „4“.

Starší počítače Macintosh – ale ještě i ty z poloviny roku 2007 –, s 32bitovými čipy EFI navíc načtení 64bitového jádra zcela brání. Nejde přitom o problém technického rázu, ale o omezení zavedené firmou Apple. Na webu je k dohledání několik návodů, jak restrikci obejít, jmenovitě použitím zavaděče Chameleon.

Problém s krkolomnou podporou 64 bitů a hlavně s omezením 32bitového čipu EFI je, že uživatelé nemohou využívat 4 GB a více operační paměti (RAM). K dispozici jsou tak reálně maximálně 3 GB RAM nehledě na skutečnou fyzickou velikosti paměti. Novější Macintoshe se 64bitovým čipem EFI a 32bitovým jádrem už 4 GB a více RAM používat mohou.

Hovoří-li Apple o tom, že 32bitový kernel se spouští kvůli tomu, aby firma předešla stížnostem na nefunkční aplikace, má na mysli i to, že některé z nich v systému stále nemají své 64bitové protějšky. Programy jako iTunes, DVD Player, Front Row nebo Grapher jsou stále 32bitové. Vzhledem k tomu, že Apple svůj systém prezentuje již dlouho jako 64bitový, uživatelé Mac OS X neskrývají své zklamání. Konkurenční platformy MS Windows i Linux totiž plně na 64 bitech fungují již dlouho i s naprosto bezproblémovou zpětnou kompatibilitou s 32bitovými aplikacemi.

Sněžný levhart navíc už nepodporuje procesory typu PowerPC a Apple upustil i od podpory velice kvalitního souborového systému ZFS. Ohledně ZFS firma nepodala ani žádné oficiální vysvětlení.

64bitový kernel se automaticky spouští pouze v serverové verzi systému. Než Apple v dalších vydání dokončí plnou podporu 64 bitů, uživatelé se do té doby budou muset spolehnout na magické kombinace kláves „6“ a „4“ nebo použít výše zmíněné okliky.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.