Nový směr pro testování obecné relativity
Někteří fyzici své zraky obracejí na atomovou interferometrii. Vidí v ní totiž nástroj k tomu, aby s mnohem větší přesností mohli testovat předpovědi Einsteinovy obecné teorie relativity.
Přednosti nových metod popisují ve svém článku ve Physical Review Letters vědci ze Stanfordovy univerzity ve Spojených státech.
Co si od interferometrických měření slibují? Hlavně to, že budou s to testovat Einsteinovu teorii přímo v laboratoři. Doposavad se totiž drtivá většina experimentů prováděla buďto s ohledem na astronomická pozorování, nebo ve vnějším kosmickém prostoru. Jak hlavní autor článku, Savas Dimopoulos, říká, stávající pozorování mají tu nevýhodu, že si člověk experimenty nemůže přizpůsobit podle sebe a ani je opakovat. V laboratoři však vědci mohou podmínky různě měnit a sledovat i takové jevy, které na velkých vzdálenostech jsou nepozorovatelné.
Fyzici se rovněž chtějí zaměřit na odchylky od předpovědí obecné teorie relativity. Říkají, že pokud Einsteinova teorie projde i jejich velmi podrobnými prověrkami, budou rádi. Ale pokud se objeví jisté nesrovnalosti, které mohou kupříkladu ukazovat i na existenci nové částice, o to víc jejich práce bude vzrušivější.
Například jeden experiment s atomovým interferometrem se v současnosti už připravuje. Za úkol bude mít zkoumat tzv. princip ekvivalence, a to s 300krát větší přesností, než tomu bylo u jiných podobných pokusů.
VLOŽIT KOMENTÁŘ