Obří černé díry v klinči
Pouhých 24 světelných let od sebe dělí dvě supermasivní černé díry, říká Cristina Rodriguezová z University of New Mexico (UNM) a Univerzity Simona Bolivara ve Venzeule. Astronomové použili systém deseti radioteleskopických antén (VLBA), které se táhnou 8 000 kilometrů z Havaje do St. Croix ve Virgin Islands ve Spojených státech.
Pár černých děr, který leží v asi 750 milionů světelných let vzdálené galaxii známé jako 0402+379 a jehož členy kolem sebe krouží s periodou 150 000 let, může být výsledkem galaktické srážky, kdy splynuly dvě galaxie v jednu. "Astronomové si už dlouho myslí, že blízké páry černých děr by mohly pocházet z galaktických srážek," říká Rodriguezová.
Podle výpočtů astronomů se obě černé díry srazí za miliardu miliard let. Při srážkách černých děr podle modelů vznikají silné gravitační vlny. Tyto rozruchy časoprostoru poprvé předpověděl Einstein, avšak fyzikům se je ještě pořád nepodařilo pozorovat. "Takovéto kolize černých děr jsou bezpochyby významnými událostmi. Potřebovali bychom je nalézt," říká Gregory Taylor z UNM.
NASA a Evropská vesmírná agentura chystá zahájení společné mise hledání gravitačních vln a studia kolizí černých děr za pomoci zařízení LISA (Laser Interferometer Space Antenna), jehož zkušební start je plánován na rok 2015.
21. října 1997 Hubbleův vesmírný teleskop zachytil srážku spirálních galaxií NGC 4038 a NGC 4039 — známých pod názvem Tykadla. V centru každé galaxie sídlí supermasivní černá díra. Obě jsou na výřezu ukázány v červené barvě.
VLOŽIT KOMENTÁŘ