První komerční kvantový počítač?
Kanadská společnost D-Wave oznámila, že sestrojila první funkční kvantový počítač, který prý bude brzy k dispozici i na trhu.
Počítač Orion firmy D-Wave sídlící ve Vancouveru podle sdělení firmy používá procesor složený ze supravodivého niobu a hliníku.
Kvantové počítače jsou snem všech technologů a vědců. S jeho pomocí by bylo možné provádět neskutečně rychlé a přesné výpočty, které nejsou se současnými klasickými počítači možné. Na koncepci kvantových počítačů se pracuje velmi dlouho a vědci po malých krůčcích připravují jednotlivé fáze jeho konstrukce.
Proto se zdá až neuvěřitelné, že malá společnost v kanadskému městě dokončila všechny fáze vývoje a dokonce takový počítač sestrojila. Drtivá většina všech fyziků a technologů zůstává k prohlášením společnosti značně skeptická a její počínání považuje spíše za reklamní tah.
V kvantových počítačích se k uchování informací využívá kvantových bitů, které jsou analogií klasických bitů. Zatímco klasické bity mohou být reprezentovány nulou či jedničkou, kvantové bity díky pravděpodobnostnímu charakteru plynoucímu z kvantové mechaniky jsou v obou stavech najednou.
Společnost D-Wave tvrdí, že se jim v jejich kvantovém počítači podařilo minimalizovat jev zvaný dekoherence, který obyčejně brání z kvantového systému vydolovat potřebné údaje. Klíčem k úspěchu je dle nich nová technika zvaná adiabatický kvantový algoritmus.
Procesor jejich počítače prý pracuje s 16 kvantovými bity, což je méně, než kolik bitů používají dnešní běžné osobní počítače. Ty mají 32bitové i 64bitové procesory. Podle slov společnosti D-Wave chtěli tímto ukázat jen to, že podobný počítač jde sestrojit.
Problémem je, že zmíněná firma svůj počítač nepředvedla veřejně, ale jen na dálku. Dokonce nepublikovala žádnou odbornou dokumentaci a ani k přezkoumání svých tvrzení nepozvala odborníky, kteří se problémem kvantových počítačů léta zabývají.
VLOŽIT KOMENTÁŘ