Za nelegální software průměrná pokuta 240 tisíc
Protipirátská organizace BSA hlásí, že průměrné odškodné za používání nelicencovaného softwaru se v Česku pohybuje ve výši 240 tisíc korun. Je to o 20 procent více než v předchozích letech.
Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA v České republice ― která u nás však jinak než prostřednictvím mediálních a právních zástupců nepůsobí ―, navýšení vysvětluje stále většími objemy nelegálního softwaru ve firmách a méně vstřícným postojem výrobců softwaru. Dále upozorňuje, že výrobci po uživatelích nelicencovaných programů mohou žádat až dvojnásobek hodnoty softwaru. „Zaplacení odškodného navíc neznamená legalizaci pirátského softwaru, ten si musí firmy zakoupit zvlášť a nelegální software odinstalovat. Uváděné částky navíc neobsahují náklady na právní zastoupení obviněných a další náklady vyplývající z trestního či občanského soudního řízení,“ vysvětluje Jan Hlaváč.
Podle BSA se nejvíce pirátského softwaru objevuje ve firmách do 100 zaměstnanců, a to zejména v kreativních či inženýrských oborech ― reklamní agentury, kanceláře architektů, designérů a projektantů či výrobní odvětví. Co do počtu případů jich BSA nejvíce registruje v severních a středních Čechách včetně Prahy.
BSA připomíná, že manažeři firem se téměř vždy snaží s poškozenými výrobci softwaru dohodnout mimosoudně. „Málokdo chce riskovat soud a možný záznam v rejstříku trestů. Navíc soud může uložit vysoké pokuty, a dokonce i trest odnětí svobody až do výše pěti let. Navíc samo soudní řízení je velmi stresující a může trvat řadu měsíců,“ řekl Hlaváč.
Dále upozorňuje, že situaci firmám může ztížit státní zástupce. „Ten může, ale nemusí s mimosoudním vyrovnáním souhlasit. Je na jeho zvážení, jestli dohodu povolí. Při zvláště hrubém porušení autorského práva nebo v kombinaci s další trestnou činností státní zástupce žádosti nevyhoví,“ dodal Hlaváč.
VLOŽIT KOMENTÁŘ