Scinet.cz » Články

Téma: Modely vesmíru

Věda »

[ 22.12. 2008 ]
“Mnoho světů v jednom” na ČRo s povídáním Jiřího Grygara

Český rozhlas 6 v pátek 19. prosince odvysílal pořad Hovory o vědě. Tentokrát byl výjimečný tím, že celý byl věnován nové knize Mnoho světů v jednom od Alexe Vilenkina, která právě vyšla v českém překladu. Pořad připravil Libor Dvořák a kromě čtených ukázek z knížky vás světem kosmologie provede i …

Věda »

[ 13.12. 2008 | Komentář (1) ]
Exkluzivní ukázky: Mnoho světů v jednom, pátrání po dalších vesmírech

Na pulty knihkupectví se dostává knižní novinka Mnoho světů v jednom od Alexe Vilenkina. Přinášíme vám ukázky části 5. kapitoly a celou 6. kapitolu, jež jsou věnovány problému vesmírné inflace a představují odrazový můstek pro další povídání o věčné inflaci a tématu mnoha světů.
Mnoho světů v jednom
Pátrání po dalších …

Věda »

[ 17.5. 2007 | Komentářů (2) ]

Podle našich současných znalostí existují ve vesmíru čtyři základní síly. Jednou z nich je nám dobře známá gravitace. Ta je z nich ale vůbec nejslabší. Fyzici si nějakou dobu lámou hlavu nad tím, proč tomu tak je. V rámci superstrunové teorie se jedno vysvětlení objevuje. Podle tzv. bránových scénářů je …

Věda »

[ 2.5. 2007 | Komentářů (2) ]

Světlo světa spatřil nový scénář pro osud našeho vesmíru. Obyčejně se dnes předpokládá, že vesmír jednou bude zcela bez hmoty. Podle představ kosmologů v něm bude jen záření. Dva američtí fyzici si myslí ale něco jiného.
Kdysi, když byl vesmír ještě velmi mladý, mělo záření nad hmotou obrovskou převahu. A …

Věda »

[ 17.9. 2006 ]

Astronomové ze Státní ohijské univerzity na základě pozorování blízké galaxie M33 v souhvězdí Trojúhelníka zjistili, že vesmír je možná o 15 % starší a větší, než jak se po dlouhou dobu vědci domnívali.
Objev ukazuje, že hodnota Hubbleovy konstanty — číslo, o které vědci opírají spousty kosmologických výpočtů, včetně výpočtů …

Věda »

[ 31.8. 2006 ]

Američtí fyzici přišli s plánem, jak otestovat předpověď jednoho z moderních kosmologických modelů, podle kterého je náš svět, vesmír, ponořen v ještě mohutnějším kosmu s jednou prostorovou dimenzí navíc.
Ve svém článku Arlie Petters z Dukovy univerzity a Charles Keeton z Rutgersovy univerzity (obě v USA) ukázali, že v důsledku …

Věda »

[ 15.6. 2006 ]

(Pro Český rozhlas Leonardo)
Podle standardního modelu velkého třesku založeného na Einsteinově obecné teorii relativity byl velký třesk počátkem kosmu; zrodila se nejen hmota, ale také prostor a čas. Na otázky, co bylo předtím, nedokáže zodpovědět; žádné předtím nebylo a podle minulé věty ani být nemohlo. Nebo snad ano?
Zmíněný standardní …

Věda »

[ 15.5. 2006 ]

(Pro Český rozhlas Leonardo)
Fyzici Neil Turok a Paul Steinhardt přišli s nápadem, jak vyřešit jednu z nejožehavějších otázek kosmologie, problém kosmologické konstanty. Využili k tomu cyklický model kosmu, model, jenž byl stejnými fyziky vytvořen vcelku nedávno v rámci teorie superstrun/M-teorie, avšak který je kontroverzní; předpokládá existenci času před velkým třeskem, …