Microsoft použil cizí kódy ve svém programu. Porušil licenci GPLv2
Redmondská firma potvrdila, že se v jejím produktu objevily programové kódy ze softwaru, který napsal někdo jiný a který byl uvolněn pod licencí GPLv2. Jinými slovy řečeno, Microsoft vzal dostupné kódy cizího programátora a použil je ve své aplikaci, kterou vydává pod vlastní licencí. To je samozřejmě špatně — jakékoliv převzaté kódy spadající pod tuto licenci open source softwaru totiž musí být otevřené (veřejnost musí mít přístup ke zdrojovým kódům) stejně jako produkt sám.
Cizí autorská práce byla nalezena v nástroji Windows 7 USB/DVD Download Tool, který slouží pro instalaci systému Windows 7 na počítače bez DVD mechaniky, zejména tedy netbooky.
První zprávu o zneužití GPL kódu přinesl web WithinWindows.com, kde autor k analýze programu od Microsoftu použil Disassembler v aplikaci .NET Reflector a kód poté srovnal s kódy ImageMaster. Autorovi se totiž nezdálo, že tak jednoduchý program je tak velký. Co při analýze našel, vidíte na obrázku níže.
Zprávy se internetem roznesly rychlostí blesku a Microsoft slíbil, že problém prošetří. Nástroj Windows 7 USB/DVD Download Tool hned na to z Microsoft Store stáhl. Peter Galli, manažer Microsoft Open Source Community, potom na svém blogu uvedl, že kódy byly opravdu použity v rozporu s licencí GPLv2.
Program měl být dnes na stránkách Microsoftu opět dostupný už i společně se zdrojovými kódy a s licencí GPLv2, jenomže není.
„Kódy jsme si prohlédli a můžeme potvrdit, že jde o [cizí] nelicencované kódy spadající pod GPLv2.“
— Peter Galli, manažer Microsoft Open Source Community
Peprné na tom je i to, že zneužitý program ImageMonitor a jeho kódy jsou dostupné na webu Codeplex.com, což je server provozovaný Microsoftem. Na tomto místě se stýkají vývojáři open source, kteří spolupracují na různých projektech a prezentují zde své vlastní výtvory. Působí to dojmem, jako by Microsoft do své blízkosti stahoval vývojáře open source softwaru jen proto, aby měl přehled o tom, co dělají a následně využíval jejich nápady ve vlastních produktech. Otázkou je, kolik takových kódů, které napsal někdo mimo Microsoft, se objevují v komerčních produktech redmondské firmy.
V této souvislosti se mi vybavila věta Hanka Jannsena ze společnosti Microsoft, který ubezpečoval, že firma nepoužívá cizí nelicencované kódy a ani že nezneužívá nápadů jiných vývojářů, kteří uveřejňují své kódy pod open source licencemi.
Hodně lidí tvrdí, že vašim úkolem je slídit v open-source kódech a využívat zajímavé technologie pro Microsoft. Děláte to?
„Nesmíme přebírat GPL kód do našich produktů z licenčních důvodů. Samozřejmě open source využíváme, protože ho sami šíříme. Ale jestli Microsoft používá tajně kusy linuxového jádra ve Windows? Ne, to je nesmysl.“
– Hank Jannsen, Microsoft
Yeah, right. Možná ne přímo kusy linuxového jádra, možná ano, ale proč jen se zdá, že ISO-TOOL je jen špičkou ledovce? Každopádně, že v Microsoftu jaksi zesiluje podpora open source, není dáno tím, že by Microsoft neměl rád své uzavřené kódy a že by v open source hledal budoucnost. Asi se spíše shodneme, že Microsoft hlavně chce, aby vývojáři psali více zajímavých programů pro Windows — pokud by pracovali na programech pro Linux, který je zdarma a ke kterému je dále zdarma nejen dokumentace toho a onoho či vývojářské nástroje, jeho sílící pozice by pro Windows znamenala jen větší problém. Udělat z Windows skvělou platformu pro open source, a přitom zachovat Windows takové, jaké jsou, se Microsoftu může jen vyplatit. Nic jiného. Steve Ballmer, šéf Microsoftu, označil Linux za rakovinu — jak může někdo věřit, že Microsoft má sebemenší důvod mít rád Linux nebo open source…
Je to pruhledne jako celofan…
Nikdo nemuze cekat ze by se z Micro$$$oftu stal lidumilny mecenas Open Source komuniuty. Jsou za tim prachsproste zistne duvody. A jeste se budeme divit co se z MS vyhrabou za krivarny.
VLOŽIT KOMENTÁŘ