Téma: Vesmír
Kavárna, Komentáře, Věda »
V polovině února se světovými a českými médii prohnala zpráva o tom, že vědci varují před zkázou, představovanou srážkou Země s asteroidem Apophis. K té má podle citovaných odborníků dojít v roce 2036. Média přetlumočila prohlášení několika lidí, kteří opakovaně bijí na poplach a volají po akci, která má Zemi …
Kavárna, Věda »
Je-li náš vesmír jedním z mnoha ostrovů v moři falešného vakua, moc šancí, jak zjistit existenci cizích světů, nemáme. Někteří kosmologové a fyzici ale doufají, že možná kolize v minulosti mezi naším a jiným vesmírem zanechala pozorovatelné stopy v reliktním záření, které jsme s to zkoumat. A reliktní záření nám …
Kavárna, Komentáře, Věda »
Astronom Steven Vogt před pár týdny tvrdil, že jím objevená planeta, „ta nejpodobnější naší Zemi“, překypuje životem. Průlom v astronomii, v hledání exoplanet, byl hlavní zprávou mnoha médií včetně těch odborně laděných. V tu dobu se navíc OSN chystala rokovat o strategii lidstva v komunikaci s mimozemšťany. Co čert nechtěl, …
Kauzy, Kavárna, Komentáře, Věda »
Neznámá a nepříliš vědecky aktivní astrofyzička z Malajsie se podle zpráv médiích má z vůle OSN stát čímsi jako velvyslankyní planety Země pro komunikaci s mimozemskými civilizacemi.
Zatímco vědecké důkazy o existenci planet podobných Zemi s příznivými podmínkami pro existenci byť primitivního života stále nemáme, vlády v rámci Spojených národů očividně …
Kavárna, Komentáře, Věda »
Konstanta jemné struktury měla podle tvrzení jedné vědecké skupiny kdysi dávno na opačných koncích vesmíru rozdílnou hodnotu. Vyplývá to ze studie světla vzdálených kvasarů. John Webb, vedoucí autor nového článku, se konstantou jemné struktury a jejími možnými změnami zabývá už poměrně dlouhou dobu. A není to poprvé, kdy jeho tým …
Kavárna, Komentáře, Věda »
Slunce je v posledních letech přespříliš klidné. Modely rok co rok posouvají nástup jeho maximální aktivity. Někteří vědci tvrdí, že se naše hvězda začíná právě probouzet. A varují před velkými erupcemi, které dle jejich slov mohou vážně ovlivnit život na planetě. Už zase…
Stejně jako minulý týden rád začnu odkazy na …
Věda »
(Původní zpráva) Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2010 obdržel snímek „Galaxie M 81 a M 82″, jehož autorem je Libor Richter.
Pohled na galaxie – hvězdné ostrovy ukryté v nesmírných hlubinách vesmíru – nám dává tušení o titěrnosti Země či celé sluneční soustavy. Ztrácíme při něm iluzi o jedinečnosti našeho …