Fyzici vytvořili nový prvek se 117 protony v jádře
Tým ruských a amerických fyziků vedený Jurijem Oganessianem připravil na krátký okamžik nový chemický prvek. Srážkami jader vápníku (izotopu 48 s 20 protony a 28 neutrony) a vzácného berkelia 249 (s 97 protony) se jim podařilo připravit prvek asi o 40 % těžší než olovo. K objevu došlo ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů v ruské Dubně už v říjnu loňského roku, kdy fyzici objevili jeho šest atomů. O výsledcích výzkumu budou podrobně informovat v nadcházejícím čísle časopisu Physical Review Letters.
Prvek se 117 protony v jádře je nestabilní podobně jako všechny další supertěžké prvky, během zlomku sekundy se mění ve spršku lehčích prvků a částic. Přesto je jeho střední doba života delší než u některých lehčích prvků. Do stejné skupiny déle žijících supertěžkých prvků patří i předešle objevené prvky s atomovým číslem 116 a 118. Fyzici tak dostali potvrzení pro svou teorii, že tyto prvky v periodické tabulce patří do „ostrovu stability“. Jak rozlehlá taková oblast je, ukáží až další experimenty.
Fyzici připravili dva izotopy (lišící se o jeden neutron v jádře). Těží se rozpadá s poločasem rozpadu 78 milisekund, lehčí za 14 milisekund. Nachází se ve skupině halogenů, byť neexistují žádná experimentální data, jež by ukázala, že má podobné vlastnosti jako jeho lehčí protějšky astat nebo jód.
Spojený ústav jaderných výzkumů v městě Dubna leží asi 120 km od Moskvy. Sdružuje 18 členských států, mezi které patří i Česká a Slovenská republika díky tomu, že Československo v 50. letech stálo u zrodu ústavu. Dalšími členy jsou například Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Mongolsko nebo Korejská lidově demokratická republika. Tedy vesměs státy bývalého východního bloku.
VLOŽIT KOMENTÁŘ