Scinet.cz » Věda, Zprávy

Zázrak: Solární elektrárny produkují elektrickou energii i v noci

15.4. 2010, Oldřich Klimánek

Sluneční elektrárna v Nevadě / foto: Dual Freq

Španělské solární elektrárny umí úžasné věci. I v noční době jsou s to do elektrické sítě dodávat energii. Provozovatelé však nevynalezli nový typ fotogalvanických článků schopných zužitkovat světlo hvězd nebo svit Měsíce – prostě se uchýlili k podvodu. Do sítě dodávali elektrickou energii generovanou naftovými agregáty, tedy obyčejným spalováním fosilního paliva. O případu jako první informoval španělský deník El Mundo.

Audit odhalil, že solární zařízení produkovala elektřinu i mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. Mezi listopadem 2009 a letošním lednem – tohoto období se audit týkal – provozovatelé zařízení do sítě dostali 4,5 gigawatthodin energie a tímto podvodem si přišli na 2,6 milionu eur, v přepočtu 65 milionů korun.

„Tohle je přitom jen špička ledovce,“ řekl pro list El Mundo jeden nejmenovaný odborník na energetiku.

Nasvěcování solárních panelů pomocí reflektorů zapojených k dieselovým agregátům k dosažení žádaného výkonu elektrárny a produkci energie je lákavé, protože provozovatelům se pořád vyplatí. Důvodem je vysoká výkupní cena solární energie, jež je dotována a garantována státem – je asi pětkrát vyšší než u energie produkované v klasických uhelných elektrárnách.

Problémem dále je, že zatímco podvody s nasvěcováním panelů (nebo přímé zapojení agregátů k síti) během noci lze odhalit, není možné jasně určit, jaká část elektrické energie vyprodukované přes den pochází ze stejného naftového zdroje.

Podvody se solární energií mají přitom stejný základ, jaký lze vypozorovat i u větrných elektráren. Turbíny „větrníků“ se totiž často točí i v naprostém bezvětří.

Španělsko stejně jako řada jiných evropských států do solárních projektů napumpovala mnohamiliardové dotace. Sluneční energii z veřejných financí štědře dotuje i Česká republika. Náklady spojené s fotogalvanikou u nás se v tomto roce dostanou na úroveň 12 miliard korun (15,5 miliard na „zelenou“ energii celkem), přičemž během patnácti až dvaceti let vzrostou na zhruba tři čtvrtě bilionu korun.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (7) »

  • M.Kukačka napsal:

    „Poslyš, Pepíku, mám super nápad – natáhneme tady na louce na nějaké rámy černý igelit, přivedeme elektriku z vedlejší vesnice, a prodáme to jako solární energii – to bude vejvar!“ „Jasně Lojzo .. a myslíš že bysme to měli na noc vypínat?“ :-D

  • Martin napsal:

    Co k tomu říct ? Že selhala kontrola. Někdo by tu škodu měl pořádně zaplatit. Lidi jsou totiž vyčůraní a způsob, jak by se mohli obohatit se vždycky najde.

  • SB napsal:

    Když se nad tím člověk opravdu zamyslí, tak ho napadne, že už je jednodušší a nenápadnější napojit dieselagregáty přímo do sítě, takže je to celý hovadina: http://www.czrea.org/cs/druhy-oze/fotovoltaika/fotovoltaika-v-noci
    Jinak jsem někde četl, že vrtule se trvale roztáčejí, aby je bylo možno okamžitě přifázovat do sítě.
    Tenhle článek bude asi rána mimo.

  • Oldřich Klimánek napsal:

    Já osobně se přikláním také k tomu, že agregát byl zapojen rovnou do sítě (což jsem naznačil), i když to nasvěcování se nedá vyloučit (jde jim o dotace, hlavně že něco teče sítí). Případy, kdy větrníky jedou ostošest a vítr nefouká, nejsou výjimečné. Já se nebudu hádat — prostě to dokazuje, jak tyto „technologie“ jsou dnes nespolehlivé, neúčinné, nevýhodné a hlavně neekologické (z důvody v článku neuvedených). Máme lepší zdroje. Člověk musí chápat to, že na to jdou neskutečné dotace a výsledná elektřina je pro koncového klienta předražená — a jde z nafty (nic na tom nemění to, kdyby někdo chtěl argumentovat nějakým backup systémy — takový argument je ještě sprostější než samotná realizace). Tohle není v pořádku, sorry. (Navíc finančně podporovat „obnovitelné“ zdroje a na fosilní paliva plivat, když fosilní paliva se pak v těchto systémech používají, je přinejmenším povrchní a hlavně z důvodů zavádění těchto zdrojů naprosto hloupé.)

  • SB napsal:

    Tak s tou nesmyslností těchto nevyzrálých technologií samozřejmě souhlasím. Je třeba si uvědomit, že jde o penězovod z kapes občanů do kapsy vlastníka, k ničemu jinému tato zařízení neslouží, nemají ani výzkumný přínos, natož materiální. K tomu si dovolím ještě podotknout, že tyto investory osobně považuju za obyčejné zloděje (ani nemusejí nasvěcovat), protože to, že něco dovoluje zákon (a víme, jaký v ČR je), ještě neznamená, že je to morálně v pořádku. Jestliže se ví, že je provoz takového zařízení na úkor všech občanů, pak si takové zařízení postaví jen darebák (nemluvím o 8 panelech na rodinných domcích).

  • marian napsal:

    Najděte si na facebooku skupinu: Fotovoltaická energie pro všechny

    Marian

  • mp napsal:

    Myšlenka byla dobrá. Podpořit něco, co má budoucnost, ale je to drahé. Cena spadla během několika let tak, že se to začalo s dotací vyplácet až nehorázně. Kdyby se to hned z počátku nastavilo jinak (např. že výkupní cena bude spočítána podle návratnosti 10 let a bude se upravovat podle ceny technologie), dopadlo by to jinak.
    Ale pro ty kdo říkají jak je to výhodné. Známý si to dal na střechu a dostává symbolicky 60hal/kWh, ale platí 40 hal/kWh, když si tu svou energii sám spotřebuje! Ty obrovské zisky asi mají jiní podnikatelé. Navíc vzledem k ceně a životnosti měničů si spočítal návratnost na 250 let.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.