První dojmy z openSUSE 11
Je to sice už skoro dva týdny od chvíle, kdy vyšlo openSUSE 11, ale myslím, že vůbec nebude od věci sdělit první dojmy z používání. Článek vznikal po částech, v průběhu pár dní od instalace, kdy jsem zkoušel a řešil různé věci (a marně čekal na více aktualizací). A pak na něj zapomněl…
Blogověji laděný článek si dovolím publikovat přímo na stránkách portálu, a to hlavně kvůli návštěvnosti, která je vyšší než u blogu (a hlavně blog, teď dřímající, přenechám asi netechnickým věcem). Článek nebude mít nějakou souvislou strukturu, spíše bude přeskakovat z jednoho tématu na druhé. To však nevadí, protože v průběhu příštích dní (nebo příští týden) vyjde ucelený přehled openSUSE 11 i pro začátečníky a tam se tak konkrétní věci právě neobjeví.
Jak na upgrade z openSUSE 10.3 na 11
Na rozdíl od jiných distribucí openSUSE neumí automatický upgrade z nižší na novou verzi přímo z prostředí systému. Člověk si musí stáhnout instalační medium, nabootovat z něj a spustit instalaci. Nechcete-li ale přijít o svá data a nastavení programů, můžete si před instalací vybrat možnost Aktualizovat, což je tedy "offline upgrade" ― disk se nezformátuje, ale budou odebrány staré balíčky a z DVD nahrazeny nejnovějšími, samozřejmě včetně jádra. Oproti nové instalaci je tady ta nevýhoda, že procedura trvá podstatně déle.
Jak vypadá instalace, si můžete prohlédnout na stránkách opensuse.org.
ATI & WiFi Broadcom
Nejdříve jsem provedl upgrade (update: čistá instalace přinesla tytéž výsledky, jaké jsou níže, takže některé problémy, které jsou sváděl na konflikty při upgradu, jsou opravdu problémy opensuse 11). Mění se jádro systému, takže se musí počítat s tím, že některé věci po spuštění nepojedou: v mém případě šlo o nefunkční grafiku ATI (nenastartoval se ani X.org, což je pochopitelné, protože konfigurák Xorg.conf zůstal stejný, ale ovladač chyběl) a taky WiFi kvůli v novém jádru chybějícímu Ndiswrapperu. Instalace ATI zabere minutku stejně jako Ndiswrapperu, takže tohle problém nebyl.
Horší bylo, že WiFi nějak nefungovala. Nejnovější zdrojáky Ndiswrapperu (1.53) jsem si nechal v ~/download, takže pak je zkompiloval a instaloval Windows ovladač. Nicméně k síti jsem se připojit nemohl. Frustrace z WiFi byla tak velká, že jsem nadával na nový KNetworkManager (mimochodem už neumí ani statistiky, což byla fajn fičura). Zkusil jsem ale z DVD SUSE nainstalovat Ndiswrapper 1.52 (který jsem měl v openSUSE 10.3) a bezdrát šel hned. Problém tedy bude v poslední verzi Ndiswrapperu.
ATI Catalyst 8.6 – no ty…
Jen malá vsuvka o posledních Catalystech. Ještě ten den jsem četl, jak je jejich červnová verze zmršená, přesto jsem je nainstaloval. Výsledek byl ale takový, jak se všudemožně psalo. Nestabilita. Například po spuštění videa celý X.org okamžitě spadl. Text a pak tma. Po návratu ke Catalyst 8.5 "vše" OK. (Viz ATI Catalyst 8.6: zlepšení, či vyhnout se obloukem?) Update: prý pomáhá do sekce Device v xorg.conf přidat řádek Option "TexturedVideo" "on".
openSUSE 11 – na snímku si lze všimnout i spuštěných virtualizovaných Windows XP
Hardware funguje automaticky
Linuxové systémy mají oproti Windows jednu obrovskou výhodu. Většina hardwaru totiž funguje okamžitě po instalaci systému. Není nutné hledat na internetu tu správnou verzi ovladačů, instalovat je a počítač dokola restartovat. [A to nemluvím o softwarové výbavě linuxových distribucí: od základu jsou dostupné programy na zábavy, programování, kancelářskou práci, práci s multimédii…).
Takže SATA disk (na který se vám nemusí podařit nainstalovat Windows XP) se chytl hned stejně jako ostatní HW: DVD vypalovačka bez problémů, bluetooth, infračervený port, čtečka karet, zvuková karta (včetně USB karty Sound Blaster Live! 24-bit External, na které funguje mixování zvuku už automaticky, na rozdíl od Ubuntu, kde ani karta pořádně nikdy nešla), připojily se i externí disky WD Book (rozdělen na dva oddíly, jeden FAT32, druhý NTFS, což naprosto nepochopilo Ubuntu a nevědělo, co s externím diskem se dvěma oddíly dělat, takže WD byl nepoužitelný), hned byla rozpoznána i postarší HP tiskárna a také ethernet. Detekována byla i TV karta LifeView (která pod Windows jede jen s velkými obtížemi), takže stačilo spustit KdeTV, v systému je od základu, a naladit programy (naproti tomu hodiny nastavování a hledání správné aplikace ve Windows…), rozpoznána byla i klávesnice se svými funkčními klávesami, funguje samozřejmě i myš. Takže s výjimkou grafiky (která ale u čisté instalace je řízena VESA ovladačem, takže funguje) a WiFi (což je způsobeno jen tím, že jde o problematický uzavřený Broadcom) jede vše a člověk se nemusí s ničím podstatně zdržovat
Yast – nastavení hardwaru, softwaru, sítí…
Tyto věci fungovaly už u openSUSE 10.3, ale pár věcí zde funguje navíc. Zejména KPowerSave podporuje nastavení jasu, což ale NECHCI, protože při změně jasu displeje se tak změna provede 2x (kdo by věděl, jak podporu nastavení jasu v KPowerSave vypnout, budu velice vděčný) a funguje hned uspání na disk (byť mám nový model notebooku) a úspěch je i u uspání do RAM (viz níže).
SD karta z foťáku byla ihned detekována (čtečka karet funguje od základní instalace)
Díky, Firefox 3 si ještě nechte
Trošku nechápu, proč se v takové linuxové distribuci vyskytuje nehotová verze webového prohlížeče. Vždyť webový prohlížeč je aplikace, kterou uživatel s internetovým připojením používá nejčastěji. Kupodivu v openSUSE 11 není ani RC verze Firefox 3, ale beta 5 (!). Po spuštění tedy žádná sláva, dokonce na rozdíl od jiných aplikací ve Firefoxu nebylo ani vyhlazeno písmo (subpixelhinting jsem si ale musel udělat ručně). V aktualizacích openSUSE se sice nabídla už stabilní verze, ale osobně pro mě nic neřešila. Kvůli motivu vzhledu a některým rozšířením jsem si nainstaloval prakticky okamžitě Firefox 2 (člověk se musí obrátit na repozitář Legacy SUSE 11).
Pokud nevíte, jak jednoduše nainstalovat Firefox 2 do openSUSE 11, klikněte na obrázek níže, spustí se instalátor.
KDE 4
Velice mě překvapilo grafické prostředí KDE 4 (4.0.4). Zkoušel jsem předtím jeho vůbec první vydání (4.0.0) a mělo daleko k tomu, aby se dalo jakkoliv použít (což se ale proklamovalo delší dobu, jen některá IT média to nepochopila a KDE 4 zkritizovala, až to bylo směšné). Pro každodenní práci není určeno ani KDE 4.0.4 (daleko lépe na tom bude KDE 4.1, které by mělo co nevidět vyjít), o to víc mě ale překvapilo. Práce v něm je velice svižná, virtuální plochy konečně umějí na hlavním panelu zobrazit jen ta minimalizovaná okna, která souvisí s aktivní plochou (opravdu nechápu smysl virtuálních ploch v KDE 3.5 ― panel je přeplněný totiž pořád Jak upozornil jeden ze čtenářů, v KDE 3 tato možnost existuje taky. Díky.), efekty prostředí jsou hezké (třebaže 3D efekty jsem si vyzkoušel a po pár minutách vypnul; nicméně skvělá práce, vše funguje out-of-box), Dolphine velice rychlý a i schopný… Bohužel padá Kopete, je nepoužitelné — dá se ale doinstalovat verze pro KDE 3, ač se v Yastu trošku složitěji hledá (jmenuje se kdenetwork3-InstantMessenger (!)).
KDE 3.5.9
Doinstaloval jsem i KDE 3.5 ― prostředí je subjektivně mnohem rychlejší než u openSUSE 10.3. Nevím, zda se zlepšilo KDE, nebo zásluha patří vývojářům SUSE, ale odezva oken při otevírání nebo start systému je zásadně rychlejší (nekřupe ani disk při startu). Nicméně se mi nelíbí obří hlavní menu (K-menu). Dá se zmenšit, ale bohužel ne přes klikání. :/ Je potřeba ukončit celý Kicker (Ctrl+Esc otevře seznam úloh, "zabít kicker") a v souboru /home/uzivatel/.kde/share/config/kickerrc u položky MenuEntryHeight nastavit nižší hodnotu (zvolil jsem 15). Menu je teď mnohem příjemnější.
S2RAM – jak uspat systém do RAM
Můj notebook je vcelku nový model (konec roku 2007, zakoupen v únoru 2008), takže mě nepřekvapilo, že S2ram (uspání do RAM) stejně jako v openSUSE 10.3 nefungovalo. Nicméně zkusmo jsem jako root do konzole zadal s2ram -f -s a k mému překvapení se počítač nejen uspal, ale i v pořádku probudil, aniž by došlo k nějakým problémům s odpojenými disky, nefunkční grafikou, myší či jiným hardwarem. Výpis s2ram -n i s workaroundem jsem poslal vývojářům, aby v příští verzi uspání do RAM fungovalo už takříkajíc out-of-box. Přitom používám ATI Catalyst, proprietární ovladače, o kterých od open-source komunity slyším jen to špatné ― nevím, odkud se ty hlasy berou, na několika strojích s (Mobility) Radeon, na které jsem instaloval linuxové Catalysty nebo jen vzdáleně asistoval, se 3D akcelerace v pořádku rozběhla vždycky. Proč se pořád říká, že ATI pod Linuxem "nikdy" neumí 3D?
Fajn, teď když člověk ví, že uspání do RAM funguje, musí to nějak říct systému. Je totiž jaksi nepohodlné do konzole zadávat su – | heslo | s2ram -f -s. Na oficiálních stránkách openSUSE o s2ram najdete spoustu informací, ale ten, kdo to psal, jasně nevysvětlili, jak systému říct, aby při pokusu o uspání použil váš "háček".
Ve starších verzích openSUSE se příslušná konfigurace musela zapsat do /etc/powersave/sleep, kde se nejprve utilitě KPowerSave muselo říct, aby nezakázala uspání, pokud stroj není na seznamu podporovaných počítačů (řádkem DISABLE_USER_SUSPEND2RAM="no"). Poté následoval sled příkazů, které odpovídají fungujícímu hacku. Například v mém případě, kdy v konzoli fungovalo s2ram -f -s bych na další řádky napsal SUSPEND2RAM_FORCE="yes" a SUSPEND2RAM_VBE_SAVE="yes". Pokud však nemáte starší verzi než openSUSE 10.2, takový postup vám nepomůže. Používáte-li distribucí jinou, která pořád používá hlavní provázanost mezi S2ram a KPowerSave, uvedený postup můžete zkusit.
U novějších verzí openSUSE včetně 11 se na to musí jít jinak (všimněte si, že složka sleep na zmíněném místě ani neexistuje). O uspávání se zde stará framework pm-utils, takže potřebný hack musíme zadat do jeho konfiguračních souborů. V mém případě stačilo ve složce /etc/pm/config.d vytvořit konfigurační soubor (pojmenovaný originálně třeba jako config) a do něj zadat fungující kombinaci S2RAM_OPTS="-f -s". Hotovo. Pozn.: Je potřeba ale nainstalovat i vbetool.
Neprzněte nám Amarok!
Jinak skvělý přehrávač hudby Amarok (s přehlednou knihovnou médií, spolupracující s externími zařízeními, last.fm, Wikipedií, texty písní atd) je bohužel opět doprzněn zvukovým systémem GStreamer. Nevím, proč jej tam vývojáři openSUSE cpou namísto Xine, když už ve verzi 10.3 si na něj spousta uživatelů, soudě podle reakcí na blozích a v diskusích, stěžovala. Zvuk se s GStreamerem někdy prostě podělá do křupavého a podvodního marasu. V Yastu (myslím, že až po přidání Packman repozitáře) si proto stáhněte balíček amarok-xine (stáhne se i nový Amarok a různé knihovny) a v Amaroku klikněte v nastavení na Systém a Zvukový systém změňte na Xine. Rozdíl v kvalitě zvuku je přinejmenším velký.
Když jsme u toho Xine ― ve snaze o nastavení parametrů Xine v Kaffeine dojde k nemilé věci, k pádu s backtracem, který říká, že samotný backtrace je nepoužitelný.
Tento backtrace se zdá být nepoužitelný.
Je to pravděpodobně proto, že vaše balíčky byly sestaveny způsobem, který znemožňuje vytvoření plnohodnotných backtrace, nebo došlo k vážnému poškození zásobníku paměti.
Kontrola nastavení systému při startu vypnuta.
[?1034h[Thread debugging using libthread_db enabled]
[New Thread 0xb642d8e0 (LWP 6037)]
[New Thread 0xb063fb90 (LWP 6047)]
[New Thread 0xb150cb90 (LWP 6046)]
[New Thread 0xb1d3eb90 (LWP 6045)]
[New Thread 0xb270cb90 (LWP 6044)]
[New Thread 0xb32f6b90 (LWP 6043)]
[New Thread 0xb3b39b90 (LWP 6042)]
[New Thread 0xb433ab90 (LWP 6041)]
[New Thread 0xb4f7cb90 (LWP 6040)]
0xffffe430 in __kernel_vsyscall ()
#0 0xffffe430 in __kernel_vsyscall ()
#1 0xb6c14f42 in pthread_cond_timedwait@@GLIBC_2.3.2 ()
from /lib/libpthread.so.0
#2 0xb5d2aa47 in xine_play () from /usr/lib/libxine.so.1
Nevím, jestli jde o nějaký bug, nebo tady mám něco špatně já, každopádně je to nepříjemné. Po příští reinstalaci systému (s výchozím KDE 3.5) budu vědět víc. A po spuštění Kaffeine v konzoli a následném pádu dojde k vypsání tohoto backtrace.
Update: Tak jsem se dobral příčiny. Na vině je ovladač ATI (získaný jak přes 1-click, tak i ze stránek AMD (v8.5). Parametry Xine se dají bez problému změnit při použití VESA ovladače.
Krátký přehled výtek
Článek se rozrostl do nečitelných rozměrů, takže teď jen velice krátce.
- Divně se chovající KNetworkManager: jednou je zobrazen jako měřák signálu, jindy jako zeměkoule.
- KPowerManager: dvojité zesílení/zeslabení jasu.
- GStreamer: viz výtka výše. Ale s tím už asi nikdo nic neudělá, co? :/
- openSUSE Updater: chybí v K-menu. Pokud ho člověk vypne, při příštím startu se už nezapne. Je pak potřeba vytvořit v K-menu odkaz ručně (příkaz pro spuštění je opensuseupdater-kde)
- Firefox 3 Beta 5: viz výtka výše.
- Zbytečně míchaní aplikací z KDE 4 s těmi v KDE 3.5. Systém nevypadá tak kompaktně (Updater, KTorrent…)
- KSysGuard: monitor výkonu neobsahuje přehled vytížení jader CPU. Kam to zmizelo a proč? Chybí tedy USER % a SYSTEM %.
- Vyhlazování písma: ačkoli člověk zapne subpixelhinting (brzy řeknu jak), což je cosi jako ClearType ve Windows, písmo v některých aplikacích zůstane kostrbaté (Gimp, některé součástí Firefoxu, Filezilla, …). Tohle se v 10.3 nestávalo.
- Chybí sux: příkaz, na který jsem si zvykl, už nefunguje. Asi ho přesunuli do Ubuntu, kam se hodí víc. ;-)
- jestli mě něco napadne, tak doplním…
Závěrem
Závěrem nejde říct nic jiného, než že kdo má openSUSE 10.3, může bez větších starostí přejít na openSUSE 11. Přes 200 novinek dělá svoje, ohromně zrychlený Yast je nesrovnatelný a vůbec celý systém se chová mnohem svižněji než ten předchozí. Ale i tak se najdou nějaké otravné chybičky. Uživatelsky laděný článek vyjde zanedlouho, ale snad někomu předchozí delší text v něčem pomohl.
Pozn. po pár týdnech:
Některé chyby, jako pád Kaffeine/Xine, řeší aktualizace, které se však neobjevují automaticky. Desítky balíčků softwaru si aktualizujte na novou verzi následovně: V Yastu otevřete Online aktualizace, nechte zkontrolovat, klikněte na Balíček | Všechny balíčky a Aktualizovat, pokud existuje novější verze. Samozřejmě mějte přidané odpovídající repozitáře.
To co Vam vadi vadi presne i me. Doufam ze nekdy brzo dojde k oprave :-)
„opravdu nechápu smysl virtuálních ploch v KDE 3.5 panel je přeplněný totiž pořád…“ Tak proč si to nevypnete? Klepněte na panel pravým myšítkem, klikněte na položku „nastavit panel“. V okně nastavení kliknout na záložku „Pruh úloh“ a odznačte si položku „Zobrazovat okna ze všech ploch“. Jak prosté :-)
Tome, díky moc, já to tam neviděl. Takže svou výtku beru zpět a škrtám. Ještě jednou Vám díky.
Není zač, pomohl jsem rád. Víte, na KDE mám rád to, že v něm jde nastavit snad
všechno, přestože je kolikrát strašný problém najít, kde že se ta kýžená
vlastnost vlastně nastavuje :-)
VLOŽIT KOMENTÁŘ
Podpořte nás
Témata
Informace
© 2006-2008 iSpace-Portal.cz ISSN 1803-1277
© 2008 - 2021 SciNET.cz ISSN 1803-9618
Jakékoliv šíření obsahu a jeho částí je bez souhlasu vydavatele zakázáno.
Připojte se, sdílejte…
Témata
IT / Počítače - Linux | Windows | Open Source | Telekomunikace | Software | Připojení k internetu | Operační systémy | Internet