Astronomové pozorovali zatím nejlepší důkaz existence skryté hmoty
Na základě pozorování Hubbleova kosmického teleskopu vědci odhalili kolem jedné velice vzdálené galaktické kupy prstenec skryté hmoty, oné tajemné substance, která tvoří většinu látkového obsahu vesmíru.
Vědci byli výsledky analýzy údajů z pozorování velice překvapeni. Jde totiž o první příklad takovéhoto prapodivného rozložení skryté hmoty. Kupa galaxií, jež je nepoeticky označována jako ZwCl0024+1652 leží od Země ve vzdáleností 5 miliard světelných let a její průměr činí 2,6 milionů světelných let. Prstenec se vědcům zjevil znenadání při mapování rozložení skryté hmoty uvnitř kupy.
Myšlenka, že galaxie potažmo celý vesmír vyplňuje prapodivná neviditelná látka, které pohromadě drží galaxie a jejich fyzická seskupení, se zrodila už před více než sedmdesáti lety. O její existenci se astronomové mohou dozvědět právě jen díky gravitačním vlivům, které vyvíjí na své okolí.
Podle slov autorů objevu je tato struktura velice specifická. Ještě nikdy neviděli, aby se nacházela mimo oblasti s výskytem horkého plynu a samotných galaxií, ze kterých se galaktické kupy skládají. Astronomové se domnívají, že struktura skryté hmoty vznikla následkem velice dávné srážky dvou galaktických kup. Jejich domnění potvrzují i výsledky provedených počítačových simulací.
Na závěr nutno říct, že snímky s prstencem nejsou opravdové. Skrytá hmota je opravdu skrytá. Prstenec je na obrázku dílem počítače, který jej vytvořil na základě dostupných údajů z pozorování gravitačního čočkování. Pro blížší informace navštivte přímo stránky ESA (v anligčtině), kde rovněž naleznete hezké snímky a animace.
Více o skryté hmotě a snaze fyzikům lapit částici, která jí může tvořit, najdete ve starším článku Vědci se pokusí odhalit skrytou hmotu vesmíru.
VLOŽIT KOMENTÁŘ