Cisco: Česko má vcelku kvalitní širokopásmový internet
Ze studie společnosti Cisco vyplývá, že Česká republika se může pyšnit docela kvalitním broadbandem. Ze 42 zkoumaných zemí jsme se umístili na lichotivé 19. příčce.
Předmětem studie bylo vyhodnocení kvality broadbandu s ohledem na stále rostoucí nároky na přenos dat, který souvisí se zaváděním nových technologií a trendů. Jedním z hlavních faktorů při vyhodnocování kvality širokopásmového internetu je připravenost sítí na přenos videa ve vysokém rozlišení.
Právě video ve vysokém rozlišení bude v příštích letech stát za nárůstem objemu přenosů: objem má každým rokem růst o 46 procent a v roce 2012 dosáhne hodnoty 522 exabytů za rok (což odpovídá ekvivalentu asi 125 miliard stažení film na DVD za měsíc).
"Studie kvality broadbandu je založena na předpokladu, že bez vysoce kvalitního a výkonného širokopásmového připojení se nová generace webových aplikací neobejde. Průměrná rychlost downloadu nyní odpovídá potřebám běžného webového prohlížení, používání e-mailu a jednoduchého stahování a streamování videa. My ale již v blízké budoucnosti vidíme například rostoucí objem videa ve vysokém rozlišení," řekl Alastair Nicholson z Oxford Saïd Business School, která výzkum kvality broadbandu realizovala ve spolupráci s univerzitou ve španělském Oviedu.
Podle závěrů studie je v Evropě nejkvalitnější broadband ve Švédsku a Nizozemí, což je důsledkem stále rostoucích investic do optických a kabelových sítí, udržování konkurenčního prostředí a podpory ze strany vládních úřadů.
Ve více než polovině ze 42 zemí širokopásmová připojení zaručují konzistentní kvalitu používání nejběžnějších webových služeb. Česká republika, jak bylo řečeno, si mezi zkoumanými státy vede velice dobře a obsadila 19. příčku. První příčku v celosvětovém měřítku obsadilo Japonsko, kde je zajištěna kvalita připojení potřebná pro webové aplikace nové generace na příští tři až pět let.
Ukazatelem kvality broadbandu v jednotlivých zemích už nebylo jeho rozšíření, ale rozličné faktory jako rychlost v obou směrech, latence připojení, agregační poměr a ztrátovost paketů. Typickými současnými nejpoužívanějšími webovými aplikacemi je webové prohlížení, sociální sítě, stahování hudby, sledování streamovaného videa, video konverzace, IP televize ve standardním rozlišení a na dálku ovládané firemní aplikace. Do kategorie budoucích aplikací náleží systémy vzdálené virtuální komunikace, zdravotnické a vzdělávací aplikace, sdílení a streamování videa ve vysoké obrazové kvalitě, sledování IP televize ve vysokém rozlišení, živá vysílání v kino kvalitě a pokročilé systémy pro automatizaci domácností.
Podle studie český broadband dosáhl indexu kvality BQI (Broadband Quality Index) vypočteného na základě výše uvedených faktorů ve výši 34 bodů. Některé velké země včetně Velké Británie, Španělska a Itálie se však překvapivě pohybují pod touto úrovní.
VLOŽIT KOMENTÁŘ