Scinet.cz » Věda, Zprávy

Dosaženo kvantové teleportace na 16 km

28.5. 2010, Oldřich Klimánek

Čínským fyzikům se podařilo teleportovat kvantovou informaci mezi fotony (částicemi světla) na vzdálenost 16 km. Ve skutečnosti nešlo o teleportaci částic, jak si to běžně představujeme, ale o přenos kvantových stavů. Přenesou-li fyzici stav jedné částice na druhou částici, částice v cíli je de facto částicí startovní. Kvantová teleportace se odehrává okamžitě, a to díky jevu zvanému kvantová propletenost. Jsou-li dvě částice kvantově propletené, tak ať jsou od sebe libovolně vzdálené, každá z nich okamžitě ví, co dělá ta druhá. Tento jev, se kterým se nejenže nesetkáváme v každodenním životě, ale který nepopisují ani klasické teorie jako Einsteinova teorie relativity, odráží prapodivnou povahu mikrosvěta, světa kvant.

První teleportaci provedli fyzici v roce 1997 v Innsbrucku, kdy byl teleportován právě polarizační stav fotonu. Od té doby byly pokusy s podobným sestavením zopakované mnohokráte a úspěch byl zaznamenán i při pokusech teleportovat kvantové stavy hmotných částic. Ovšem na poměrně malé vzdálenosti a s malou spolehlivostí přenosu.

Luboš Motl upozornil, že již před 3 lety tento způsob teleportace použil Anton Zeilinger na vzdálenost 144 km. Kvantová informace byla teleportována mezi Kanárskými ostrovy La Palma a Tenerife.

Entanglement based quantum communication over 144 km

Čínští fyzici teď provedli pokus se dvěma kvantově propletenými fotony na vzdálenost šestnácti kilometrů. Zatímco jeden foton „zůstával na svém místě“ (podobné obraty budou jistě prominuty), druhý foton s vyšší energii byl vyslán na cestu 16 km dlouhým kanálem ve volném prostoru. Tým z Čínské univerzity vědy a technologie společně s kolegy z Univerzity Čingua v Pekingu zjistili, že fotony neztrácely kontakt ani na tuto vzdálenost (jak si žádá teorie), foton v kanále stále reagoval na změny stavu partnera. Spolehlivost přenosu činila přitom 89 %. Jejich výsledek může představovat důležitý krok k opravdu bezpečně šifrované komunikaci.

Článek je dostupný online v Nature Photonics: Xian-Min Jin, Experimental free-space quantum teleportation, Nature Photonics, online: 16. května 2010. doi:10.1038/nphoton.2010.87

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (5) »

  • Tweets that mention Scinet.cz » Dosaženo kvantové teleportace na 16 km -- Topsy.com napsal:

    […] This post was mentioned on Twitter by Karel Javůrek and Michael G. Streubel, Scinet.cz. Scinet.cz said: Dosaženo kvantové teleportace na 16 km http://cli.gs/VhvRm […]

  • Luboš Motl napsal:

    Ahoj OK,

    tenhle výrok zní poněkud překvapivě. Za prvé, teoreticky samozřejmě propletení funguje na libovolnou vzdálenost, alespoň pokud je kratší než poloměr vesmíru.

    Za druhé, tohle je de facto pravda i v praxi a před 3 lety Anton Zeilinger, světová jednička v těchto hračkách, komunikoval pomocí kvantového propletení na vzdálenost 144 kilometrů:

    http://www.quantum.at/research/quantum-teleportation-communication-entanglement/entangled-photons-over-144-km.html

    Z tohoto důvodu nechápu, v čem přesně mohou čínští soudruzi získat prvenství.

    Zdraví
    Luboš

  • Oldřich Klimánek napsal:

    Ahoj LM,
    máš pravdu, kvantového Zuckerberga ;-) jsem totálně přehlédl. Větší průšvih je, když ho přehlédli Číňani. Ale v Číně byli první, haha. Doplním, díky za připomínku.

    Olda

  • Stanislav Sedláček napsal:

    Dobrý den,
    velmi zajímavé. Zabývám se praktickými aplikacemi teleportace spinových stavů při přeměně velkých objemů různých materiálů do koherentního stavu. Existuje pouze jeden člověk na světě, který to dokáže za normálních atmosférických podmínek a bez jakékoliv vnější energie. Kandidát na Nobelovu cenu.

  • mc.vlada napsal:

    Dobrý den
    Abych se přiznal hned na začátku, tak trochu nevím, o čem je řeč, nicméně zprávy z této oblasti jsou pro mě tak trochu fascinující, i když ne překvapující, protože jako věřící člověk (avšak nevyznávající žádné konkrétné náboženství, ale věřím, že všechno je součástí úzce propojeného vesmíru jako celku, zjednodušeně) věřím na určité formy řekněme „telepatie“, na přírodní léčitelství, například Reiki, které samo o sobě tvrdí, že pracuje s energiemi. Pročítám-li některé články, kde se hodně zjednodušeně hovoří o tom, že na základě pozorování se mění hmota na energii a naopak, tedy znovu opakuji, jako laik v tom vidím jisté podobnosti. Ale proč vůbec na čkánek reaguji. Zarazily mě ostatní reakce. Nikde jsem nepostřehl, že by článek pojednával o čínském prvenství, pouze to, že experiment praktikovali čínští vědci. Vždyť i například v oblasti jaderné fyziky, konkrétně jaderných zbraní, oběvují vědci zemí jako je Írán nebo KLDR (ne že bych z toho byl nadšen) to, co už mají jiní jak se říká zmáknuté.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.