Experiment vylučuje existenci nového neutrina
Fyzici z amerického Fermilabu dokázali, že v přírodě se vyskytují opravdu jen tři druhy neutrin. Vyvrátili tak domněnky, které vznikly při experimentu v laboratoři v Los Alamos roku 1995. Podle tehdejších výsledků se totiž uvažovalo o tom, že existuje i čtvrtých druh těchto částic.
Skutečnost, že nová práce vylučuje výsledky získané před 12 lety, je dobrou zprávou hlavně pro samotný standardní částicový model, který popisuje částice ve vesmíru a síly, jež mezi nimi působí.
Podle tohoto modelu totiž existují jen tři druhy neutrin, jimž se říká elektronové, mionové a tauonové neutrino. Krom toho existují i jejich antičástice. Vcelku nedávné experimenty ukázaly, že neutrino jednoho typu se při pohybu na velkých vzdálenostech může změnit v typ jiný. Fyzici takovému jevu říkají oscilace neutrin.
Roku 1995 experti v laboratoři v Los Alamos pozorovali oscilace mezi mionovým a elektronovým antineutrinem. Při tom naměřili divnou hodnotu hmotnostního rozdílu, který je u těchto částic velice důležitým důležitým parametrem (hmotnosti neutrin se nedají změřit přímo, ale jdou měřit právě hmotnostní rozdíly). Zjištěný hmotnostní rozdíl nebyl konzistentní s ostatními měřeními. Fyzici se proto domnívali, že existuje i další druh této částice, což by znamenalo, že je potřeba přepracovat standardní částicový model tak, aby v něm bylo místo i pro tento zvláštní sterilní typ neutrina.
Experiment MiniBooNE ve Fermilabu, který byl spuštěn už v roce 2002, měl za úkol tuto podivnou oscilaci zkoumat, ale s mnohem větší přesností, než tomu bylo v laboratoři v Los Alamos. Závěr je jednoznačný: nic se nenalezlo. Nulové výsledky značí, že sterilní neutrina neexistují.
Fyzici budou ale v experimentech pokračovat i nadále, to aby 12 let staré výsledky mohli vyloučit s úplnou jistotou.
VLOŽIT KOMENTÁŘ