Feynmanovy přednášky budou k vidění zdarma. Práva koupil Bill Gates
Bývalý šéf Microsoftu a nejbohatší člověk světa Bill Gates na počátku června navštívil Evropskou organizaci pro jaderný výzkum (CERN), kde v plném proudu probíhají přípravy na spuštění největšího urychlovače na světě. Při setkání s vědci oznámil, že zakoupil práva na zfilmované Feynmanovy přednášky, které slavný fyzik a nositel Nobelovy ceny Richard Feynman vedl na Cornellově univerzitě v 60. letech 20. století.
Gates je poskytne zdarma široké veřejnosti v rámci své nadace, kterou podporuje vzdělávání po celém světě. „Potřebujeme, aby se matematice a fyzice věnovalo více mladých lidí — je to dobré pro ně i pro mírumilovnou inovaci světa,“ řekl Gates fyzikům v CERNu, kteří jej citovali ve vydání CERN Bulletin. Podle něj je chybou, jak je mnohdy věda na školách vyučována. „I na ty nejbystřejší lidi někdy můžou přírodní vědy působit odstrašujícím a nudným dojmem. Ale vědu lze učit i poutavě. Právě jsem zakoupil práva na Feynmanovy přednášky, které Feynman na Cornellu vedl v 60. letech. BBC ho při výuce natáčela a já osobně je pokládám za vůbec ty nejlepší přednášky, jaké jsem kdy viděl. Teď je prostě rozdáme lidem, podívat se na ně bude moci každý,“ slíbil Gates.
Nadace Billa a Melindy Gatesových (Bill & Melinda Gates Foundation) je největší soukromou charitativní organizací. Jejím cílem ve světě je pomáhat lidem v oblasti zdravotní péče a bojovat s extrémní chudobu. Ve Spojených státech se naopak soustředí na podporu vzdělávání a přístupu k informačním technologiím.
„Myslím si, že inovace a věda jsou velice nedoceněné coby klíčové síly, které mohou zlepšit stav světa. Vždyť objevy v nejzákladnějších odvětvích vědy, jako je fyzika, biologie nebo nauka o materiálech, se promítají do příprav vakcín, léků, čipů nebo různých materiálů. Jedním z důvodů, proč na blízkou budoucnost nahlížím tak optimisticky, je, že se domnívám, že inovace a přírodní věda pokročí takovým způsobem, který nikdo nečeká.“
VLOŽIT KOMENTÁŘ