Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

HP se vzdává výroby osobních počítačů. Končí také s tablety a mobily s WebOS

19.8. 2011, Oldřich Klimánek

Společnost Hewlett-Packard v tiskové zprávě oznámila, že ruší prodej a další vývoj všech mobilních zařízení, na kterých běží linuxový operační systém WebOS, jehož získala akvizicí firmy Palm. Dost možná končí i samotný operační systém. Firma zároveň potvrdila, že má v plánu prodat i výrobu svých osobních počítačů.

Rozhodnutí o ukončení vývoje všech zařízení s operačním systémem webOS nebylo HP nijak detailně komentováno. Došlo pouze na strohé prohlášení o „ukončení všech operací týkajících se zařízení s webOS“. Na smetiště dějin tak míří tablety TouchPad a telefony s WebOS.

Hewlett-Packard rovněž potvrdil plány prodat celou jednotku PSG – Personal Systems Group –, jež vyrábí osobní počítače HP. „HP zváží v tomto směru různé možnosti, ve hře je úplné oddělení PSG od HP,“ uvedla firma v prohlášení.

Společně s tím Hewlett-Packard oznámil akvizici společnost Autonomy, jež vyvíjí analytický software. Cena obchodu se pohybuje kolem 10 miliard dolarů (171 miliard korun), uvádějí ekonomické listy Bloomberg a The Wall Street Journal.

Ukončení vývoje tabletů a telefonů s operačním systémem WebOS — a také celé PC jednotky — se zdůvodňuje nízkými maržemi z prodeje. Přitom jednotka PSG firmě přinesla takřka třetinu všech příjmů za rok 2010.

Zdá se, že HP chce upustit od rizik spojených se spotřební elektronikou, jejíž prodejnost je náchylná k sezónním výkyvům a zranitelná trendy nastolenými ostatními firmami (jako to v posledních letech předvádí především Apple).

Co se mobilních telefonů týče, budoucnost přístrojů se systémem webOS by se při srovnání s raketovým vzestupem a úspěchem mobilní linuxové platformy Android opravdu nezdala nijak růžová. Android začíná ukusovat koláč i na poli tabletů, byť tomuto segmentu stále vládne Apple s velmi populárními iPady. V důsledku nasycenosti trhu a úspěchu chytrých telefonů a tabletů klesá i samotná prodejnost osobních počítačů.

Ke stejnému kroku — zrušení spotřebitelské části byznysu — se v roce 2005 odhodlala i další světoznámá společnost IBM, která divizi vyrábějící osobní počítače prodala čínské firmě Lenovo.

Tablety s webOS Hewlett-Packard přitom představil teprve v únoru letošního roku — stejně tak se může zdát, že HP nevyšla ani akvizice firmy Palm, které se kdysi proslavila svými chytrými mobilními telefony, ale jež poslední roky hodně strádala. HP za Palm loni zaplatil 1,2 miliardy dolarů, ale velkolepé plány s mobily a platformou webOS se nenaplnily.

Že se Hewlett-Packard nyní chce zaměřit především na korporativní klientelu a vyšší byznys, ukazuje i oznámený odkup společnosti Autonomy, jež vyvíjí software pro vyhledávání a analýzu nestrukturovaných dat a databází.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (2) »

  • Luboš Motl napsal:

    Ahoj Oldo! No jo, věci se mění. Já byl na HP odchován, měl jsem v USA HP desktop a dodnes mám ještě z roku 2001 laptop HP. Jestliže to někdo chce jako starožitnost, kterých bude ubývat, tak za 7 000 Kč. ;-) LM

  • Oldřich Klimánek napsal:

    Zrovna nedávno jsem tatíkovi kupoval nový notebook za 6,5 tisíce. Takže, Lumo, Tvoje HP zůstane patrně tam, kde je. ;-)


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.