Německo chce špehovat podezřelé malwarem
Na německou vládu se snesla vlna obrovské kritiky. Na veřejnost pronikly informace o plánovaném nasazení trojských koní a jiného malwaru (škodlivého softwaru) za účelem tajného monitorování aktivit na počítačích lidí podezřelých z příprav teroristických útoků. Zprávy o záměrech vlády se do německých médií dostaly už minulý týden, ovšem vláda samotná o této problematice otevřeně promluvila až nyní.
Ministr vnitra Wolfgang Schäuble sice bližší informace a oficiální stanovisko nezveřejnil, ovšem některé z klíčových skutečností se dostaly do rukou novinářů. Dostupné materiály pojednávají také o tom, jak by vláda „vyvoleným“ posílala e-maily, jež by s sebou nesly trojské koně. Ty by se pak usídlily v počítači adresáta a odesílateli by umožnily přístup k obsahu pevného disku.
Na znepokojení Němců nic nemění ani to, že tento „policeware“ (policejní software) by se nasazoval jen ve velice výjimečných případech. Svobodní demokraté věří, že tento návrh představuje narušení soukromí, jež nemůže být tolerováno. Kancléřka Angela Merkelová ovšem návrh podporuje; než se ovšem něco oficiálně podepíše, žádá dikuse s vládními orgány a experty.
Detaily, jak tento německý policeware funguje, jsou stále tajné. Někomu se možná v souvislosti s německým návrhem nabízí podobnost s nedávným americkým případem, kdy FBI k vypátrání anonyma, jenž vyhrožoval bombovými útoky, rovněž využila spyware nazývaný CIPAV. O případu a použitém spyware více ve článku FBI použila k vypátrání anonyma spyware. Zajímá vás jaký?
VLOŽIT KOMENTÁŘ