Novell propouští vývojáře Linuxu openSUSE
Společnost Novell propustila blíže neupřesněný počet svých zaměstnanců, kteří se zabývali vývojem linuxového operačního systému openSUSE. Jeho další vývoj by však ohrožen být neměl.
V otevřeném dopise komunitě informují dva členové jejího představenstva Pascal Blesser a Bryen Yunashko, že počátkem týdne byli z týmu propuštěni vývojáři populární linuxové distribuce openSUSE. Důvodem snižování stavů je probíhající ekonomická recese.
„Jak možná víte, společnost Novell se v reakci na ekonomické vyhlídky, které ovlivňují každého z nás po celém světě a ve všech oblastech života, rozhodla snížit počet zaměstnanců. Bohužel toto rozhodnutí se dotklo i některých členů komunity z projektu openSUSE, které Novell zaměstnával a kteří byli propuštěni počátkem tohoto týdne.“
Sdělení se nese v duchu omluv a zdůvodněním ekonomickou recesí napříč celým textem.
„O propouštění slyšíme každý den. Většiny z nás se nějak dotklo, když ne přímo osobně, pak potkalo naše přátele nebo někoho z rodiny. A našich kolegů z komunity je nám líto stejně.“
Kolegům, se kterými Novell již nepočítá, Pascal Blesser a Bryen Yunashko popřáli při hledáním nového zaměstnání hodně štěstí a doufají, že i nadále budou svými znalostmi k vývoji openSUSE přispívat.
„OpenSUSE je komunitním projektem, který řídí jak společnost Novell, tak i Komunita. V rámci projektu neděláme rozdíly mezi zaměstnanci Novellu a zbytkem týmu. Propuštění členové jsou pro nás a náš projekt pořád stejně důležití a budeme s nimi rádi pokračovat ve spolupráci, prospěje to komunitě, naší distribuci a obecně svobodnému a opensourcového softwaru.“
Budoucnost openSUSE
Vyvrátili však spekulace, že by propouštění mělo ohrozit budoucnost systému openSUSE. Jeho uživatele ubezpečují, že i přes tyto problémy Novell a vývojáři z Novellu budou na této linuxové distribuci i nadále pracovat se zapálením. A i komunita coby celek zůstává aktivní a motivována do další práce.
„Jak to vidíme my, Novell má na projektu openSUSE stále velký zájem,“ stojí v prohlášení. O tom, že projekt bude stále živ, byla komunita ujištěna i ze strany zaměstnanců Novellu. „I přes určitou frustraci a zklamání je společnost Novell projektu openSUSE oddaná stejně jako vždy předtím“.
Odejít musela stovka zaměstnanců
Novell už v před měsícem oznámil, že v důsledku nutných úspor bude firmu muset opustit dalších necelých sto zaměstnanců. Kolik z nich se podílelo na vývoji openSUSE, není známo. Samotný Novell veřejně nespecifikoval, jakých divizí se propouštění týká nejvíce, ani neuvedl bližší čísla.
Restrukturalizace ve firmě probíhá už delší dobu, a propouštění ve větším měřítku není proto ničím výjimečným. Už v roce 2000 muselo odejít 900 zaměstnanců a v roce 2005 dalších 600.
Ve čtvrtém čtvrtletí ztráta
Společnost Novell za poslední čtvrtletí roku 2008 vykázala ztrátu ve výši 16 milionů dolarů. Nicméně oproti předchozímu roku byla nižší ― za stejné období v roce 2007 ztráta činila 18 milionů dolarů. Její příjmy dosáhly 243 miliony dolarů.
Přitom příjmy z Linuxu, přesněji komerčních verzí SLES a SLED (SUSE Linux Enterprise Sever a SUSE Linux Enterprise Desktop), tvořily největší podíl ze všech tržeb ― celých 195 milionů dolarů, tj. 80 procent všech příjmů. Navíc linuxová divize vykázala 33% růst.
Novell sílí i díky Microsoftu
Za povzbudivými výsledky prodeje linuxových řešení stojí však společnost, kterou by čekal málokdo ― Microsoft. „Microsoft je tím vůbec světově největším přeprodejcem SUSE,“ řekl na konci roku 2008 pro server ZDnet UK ředitel britsko-irské pobočky Novellu Sean McCarry.
Novell těží ze spolupráce s Microsoftem díky rozsáhlé smlouvě, které spolu obě firmy podepsaly v roce 2006. Ač v očích některých lidí prosazujících čistě svobodný software bez přítomnosti výrobců proprietárních produktů kvůli tomu Novell ztratil tvář, z dohod o obchodní a technické spolupráci těží více stran.
Smlouva s Microsoftem kromě části o patentové ochraně uživatelů produktů Novellu (Microsoft nebude uplatňovat patentová práva proti jednotlivým nekomerčně působícím vývojářům opensourcových programů) obsahuje i dohodu o interoperabilitě softwaru Microsoftu s produkty Novellu.
Jedná se například o kompatibilitu na poli kancelářského softwaru v podobě podpory formátu Microsoftu OpenXML v sadě OpenOffice.org (s nativním formátem OpenDocument); v oblasti virtualizace, webových technologií (služby pro správu virtuálních či fyzických serverů, ale i multimediálních prvků ― Moonlight, jenž je *nixovou implementací technologie Silverlight), navíc Moonlight je jen částí většího projektu Mono, který se snaží do prostředí Linuxu přivést kompatibilitu s prostředím .NET a ASP.NET.
VLOŽIT KOMENTÁŘ