Scinet.cz » Věda, Zprávy

Nový prvek má své jméno: copernicium

17.7. 2009, Oldřich Klimánek
téma: ,

GSIObjeven byl před třinácti lety a oficiálně uznán před pár týdny. Chemický prvek s atomovým číslem 112, pracovně přezdívaný i jako ununbium, své nové jméno dostal po astronomu Mikuláši Koperníkovi. V tabulce prvků přivítejte copernicium.

Prvek v roce 1993 objevili vědci z týmu vedeného profesorem Sigurdem Hofmannem z Helmholtzova centra pro výzkum těžkých iontů v Darmstadtu. Oficiálního uznání a zařazení do periodické tabulky prvků se dočkal ale teprve před několika týdny, kdy o tom rozhodla Mezinárodní unie čisté a aplikované chemie.

Copernicium (Cp), zhruba 277krát těží než vodík, patří mezi transurany a je velmi nestabilní – jeho původně objevený izotop se rozpadá s poločasem 0,2 milisekundy. Vědcům se podařilo připravit i stabilnější formy – například copernicium 285 má poločas rozpadu asi 30 sekund. Dokonce se spekuluje o izotopu s poločasem rozpadu 9 minut. Potvrdí-li budoucí experimenty jeho existenci, půjde o jeden z nejstabilnějších supertěžkých izotopů, jaké fyzici a chemici znají.

Německé centrum pro výzkum těžkých iontů si připsalo i řadu jiných úspěchů: od roku 1981 tamní badatelé našli šest nových prvků s atomovými čísly 107 až 102. Jde o bohrium, hassium, meitnerium, darmstadtium, roentgenium a naposledy tedy copernicium.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.