O openSUSE se budou starat lidé přímo z Novellu
Společnost Novell vytvořila skupinu odborníků, pro které bude operační systém openSUSE hlavní a jedinou pracovní náplní. V prohlášení komunitě to uvádí Roland Haidl.
„Novell se rozhodl zintenzivnit sponzorství projektu openSUSE. Nyní máme k dispozici skupinu lidí, kteří se budou starat výhradně o tento systém,“ říká Haidl.
„Už to nebude tak, že ‚když vám vyjde čas, prosím zapracujte na openSUSE‘. Teď v Novellu máme ‚Tým openSUSE‘, jenž bude součástí komunity a jehož úkolem je starat o to, aby bylo pro lidi snadné se k projektu připojit, aby se z členství těšili a aby přispívali k vývoji.“
Novell stojí za řadou softwarových produktů a je jedním z největších hráčů na poli linuxových operačních systémů. Není bez zajímavosti, že v korporativní sféře je nejvýznamnějším distributorem jeho systémů firma Microsoft, s níž v roce 2006 uzavřel smlouvy o vzájemné spolupráci. Díky ní v linuxových a unixových systémech dnes existuje podpora některých technologií Microsoftu – například formátu OpenXML v balíku OpenOffice.org (dříve jen v Novell Edition), projekt Mono zase přinesl podporu .NET a také došlo k vzájemnému vylepšení virtualizace, což nedávno vyvrcholilo tím, že Microsoft přispěl k vývoji jádra Linuxu 22 tisíci řádky kódů (viz článek Prasata létají: Microsoft uvolnil kódy pro Linux).
Zdarma dostupný operační systémem openSUSE, jenž patří mezi nejpoužívanějších linuxové distribuce na světě, je přitom základem dvou komerčních produktů určených firemní klientele. Jde o desktopový SLED (SUSE Linux Enterprise Desktop) a serverový SLES (SUSE Linux Enterprise Server). O vývoj openSUSE se stará Novellem sponzorovaná komunita vývojářů a také někteří jeho zaměstnanci, kteří se openSUSE však nevěnovali naplno. Nyní Novell vytvoří skupinu, pro kterou bude práce na tomto systému hlavní pracovní náplní.
Když Novell v únoru letošního roku oznámil, že mezi stovkou zaměstnanců, které propouští v důsledku restrukturalizace firmy, jsou i vývojáři openSUSE, uvnitř komunity i mezi uživateli vyvstala nejedna otázka. A přestože někteří prominentní členové komunity, současně zaměstnanci Novellu, ubezpečovali, že firma je tomuto systému stále zavázána jako kdysi, nejistota o budoucnost projektu se ve vzduchu přece jen vznášela. Vznik nové skupiny má být tedy důkazem, že Novell s openSUSE stále počítá a chce jeho intenzivnější podporou přispět k dalšímu zlepšení vývoje. To se týká i změny ve frekvenci vydávání nových verzí – ty již nebudou vycházet zhruba co půl roku, ale dělit je bude (alespoň) osm měsíců.
Prodloužení vývojového cyklu bylo reakcí na stav aktuální verze openSUSE 11.1 vydané 18. prosince 2008, kdy uživatelé vývojářům vyčítali její nedotaženost. Řada problémů byla sice vyřešena dávkami aktualizací, přesto se vývojáři rozhodli, že připravované openSUSE 11.2 vydají až v listopadu 2009, tedy skoro po jednom roce od vydání 11.1. Další verze 11.3 by měla vyjít v červenci 2010.
VLOŽIT KOMENTÁŘ