Start urychlovače LHC nabírá další zpoždění. Hovoří se o říjnu
Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) hlásí, že spuštění urychlovače LHC se opět odkládá. Když 19. září loňského roku nastala závažná porucha v jednom z jeho sektorů, předběžný termín restartu byl určen na jaro 2009. Bohužel poté s ohledem na další komplikace a průtahy CERN oznámil, že urychlovač bude do provozu uveden až kolem podzimu. Ředitel CERNu Rolf Heuer v těchto dnech potvrdil, že v důsledku nutných testů a úprav se start systému posouvá o dva až tři týdny na říjen. Přesné datum není známo, bude se totiž odvíjet od nových výsledků testování součástí urychlovače. CERN to uvádí ve své tiskové zprávě.
Pohled na sektor 3-4 urychlovače LHC
Fyzici a technici z CERNu hlásí, že za dobu, co je urychlovače odstavený, získali spoustu důležitých informací o tom, proč loni k incidentu došlo. Věří, že díky pečlivému zkoumání potenciálně vadných součástí urychlovače se podobné problémy už nebudou opakovat.
O selhání čtěte v článku: LHC odstaven. Na shledanou na jaře 2009, (24.9. 2008, SciNET.cz)
„Provedli jsme moře nových testů,“ říká ředitel pro urychlovače Steve Myers. „Tím jsme získali velké množství informací o spojích v LHC a jsme přesvědčeni, že všechno bude připraveno na to, abychom zařízení ještě tento rok spustili.“
Příčinou zářijového incidentu, kvůli němuž musel být LHC odstaven, byl chybný spoj v supravodivém kabelu mezi dvěma magnety v sektoru 3-4. Fyzici se proto rozhodli, že prozkoumají i další spoje, kterých je kolem prstence LHC na deset tisíc. K tomu však museli vyvinout speciální neinvazivní techniky. V rámci testů v současnosti zahřívají i další sektor, označovaný jako 4-5.
Zničené spoje v sektoru 3-4.
Ten byl proměřen při teplotě 80 kelvinů (asi -193 stupňů Celsia) a vědci v něm našli přinejmenším jeden podezřelý spoj. Výsledky těchto zkoušek budou schopni ověřit tehdy, až sektor zahřejí na pokojovou teplotu. Jestliže se platnost měření provedených při 80 kelvinech potvrdí, všechny podezřelé spoje budou muset být opraveny. Podstatné ale je, že když vědci potvrdí platnost měření na 80 kelvinech, budou s to při této teplotě změřit odpor spojů ve třech zbylých sektorech, aniž by je museli zahřívat. Tím samozřejmě ušetří spoustu času.
Z výsledků měření v sektorech fyzici dostanou informace potřebné pro stanovení data spuštění LHC a také na jejich základě určí počáteční operační energii, která se pohybuje v rozmezí od 4 TeV do 5 TeV (teraelektronvoltů).
Mezi klíčové úpravy, kterými součásti LHC procházejí, patří i modifikace systému QPS (Quench Protection System). Ten se stará o to, aby byla rychle a bezpečně odsáta naakumulovaná magnetická energie v případě, že by se část supravodivého systému LHC mírně zahřála a přestala být supravodivou. S ohledem na zářijové události byl proto navržen nový systém QPS, který se v těchto dnech staví. Fyzici by jeho finální testy měli provést na konci tohoto léta. Věří, že nový systém zabrání tomu, aby v LHC došlo k problému, jaký jej postihl 19. září 2008.
..nemohu se dockat na okamzik zprovozneni LHC…existuji gravitony?…
Gravitony existují v rámci teorie. ;-) Gravitační vlny jako takové fyzici honí už dlouho, ale jsou natolik slabé, že to bude ještě chvíli trvat, než je detekují na těch různých detektorech, co stavějí. V rámci kvantové teorie pole jsou gravitony částice s nulovou klidovou hmotností a se spinem 2. Právě takový vibrační mod svého času našli fyzici při studiu strunové teorie, která v té době byla ještě spíše teorii silné jaderné interakce. Bylo to velké překvapení, které odstartovalo celou tu mašinérii kolem vývoje teorie strun. Poprvé nějaká teorie sama „předpovídala“ existenci gravitace. ;-) V LHC ale půjde o něco jiného, LHC se bude soustředit na spoustu věcí, od Higgsových bosonů, přes supersymetrii až k hledání stop dodatečných prostorových dimenzí.
VLOŽIT KOMENTÁŘ
Podpořte nás
Témata