Téma: Částicová fyzika
Kavárna, Věda »
Fyzici v rámci experimentu CMS v urychlovači LHC nenašli žádné známky existence mikroskopických černých děr s hmotností nižší než 3,5 TeV. I když na první pohled se může zdát, že “negativní” výsledek rovná se špatná zpráva, není tomu tak: žádný realistický model existenci miniaturních černých děr na této nízkoenergetické škále …
Kavárna, Věda »
Přední strunový teoretik Ed Witten byl Fyzikálním institutem oceněn medailí Isaaca Newtona za „mnoho významných příspěvků, které změnily částicovou fyziku, kvantovou teorii pole i obecnou teorii relativity.“
Fyzikální institut (Institut of Physics) je mezinárodní organizací založenou v roce 1920 v Londýně, která se v roce 1960 spojila s Londýnskou fyzikální společností. …
Kavárna, Věda »
Nejsilnější urychlovač částic dosáhl rekordní energie 3,5 TeV na svazek. 30. března v 13:06 středoevropského času se podařilo protony srazit při energii 7 TeV. Historický moment, světový rekord překonán, pro LHC další milník na cestě za 14 TeV. Během několika hodin detektory zaznamenaly půl milionu událostí. Nová fyzika začíná.
Byla to …
Věda, Zprávy »
Fyzici v detektoru STAR urychlovače RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) ve Spojených státech nalezli doposud největší jádro antihmoty. To je navíc výjimečné i tím, že obsahuje „podivný“ (s) antikvark.
Tento antihypertriton se skládá z antiprotonu, antineutronu a částice anti-lambda. Fyzici věří, že produkce takových těžkých jader antihmoty otevře okna do neprobádaných …
IT/Počítače, Kavárna, Věda »
Důležitá data, jejichž získání zabralo roky a stálo v přepočtu miliardy korun, jsou v ohrožení. Část údajů se ztratila, část nejde přečíst, protože neexistuje potřebný software, popř. dnešní výpočetní platformy si s tím už neporadí. Řeč je přitom jen o jednom vědeckém projektu.
Kolega Honza Lipšanský na DSL.cz nedávno napsal článek …
Kavárna, Věda »
Dlouho očekávané výsledky experimentu CDMS-II, jehož úkolem je hledat částice skryté hmoty, přinesly velký příslib, avšak ne jednoznačnou odpověď. Mezi fyziky zavládlo velké vzrušení, ale dvě nalezené události jsou stále málo na to, aby vědci z CDMS mohli jednoznačně říct, že nalezli částici z rodiny WIMP, kousek supersymetrické hmoty.
Čtěte také: …
Kavárna, Komentáře, Věda »
Už zhruba 70 let víme, že hmota, kterou ve vesmíru jsme schopni pozorovat, tvoří jen špičku kosmického ledovce – většina hmoty vesmíru je před našimi zraky skryta. Nevidíme ji, skrývá se, ale svou gravitací ovlivňuje chování celých galaxií. Normální kvarková hmota (z kvarků jsou složeny neutrony, protony, škvarky, my a …
Kavárna, Komentáře, Věda »
Na blozích věnovaných fyzice se to v minulých dnech hemžilo spekulacemi o možném objevu částic skryté hmoty. Blogeři poté přinesli nové informace, některé z velkých prohlášení – že už za pár dní o objevu může vyjít článek v časopise Nature – se ukázaly jako nesprávné. Nature žádný takový článek nevydá, …