Scinet.cz » Články

Téma: Extrasolární planety

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 22.10. 2010 | Komentářů (6) ]
Cizí planeta, na které byl na „100 % život“, se „záhadně ztratila“

Astronom Steven Vogt před pár týdny tvrdil, že jím objevená planeta, „ta nejpodobnější naší Zemi“, překypuje životem. Průlom v astronomii, v hledání exoplanet, byl hlavní zprávou mnoha médií včetně těch odborně laděných. V tu dobu se navíc OSN chystala rokovat o strategii lidstva v komunikaci s mimozemšťany. Co čert nechtěl, …

Věda »

[ 18.6. 2009 ]
Astronomové si brousí zuby na planety v cizích galaxiích

Objevy planet ležících mimo sluneční soustavu dnes už nikoho nepřekvapí. V naší Mléčné dráze jich astronomové našli už více než 350. A že musí existovat i u hvězd mimo naši Galaxií, je také samozřejmé — ovšem doteď vědci neměli žádná pořádná vodítka, jak jejich přítomnost ve vzdálených hvězdných ostrovech odhalit. …

Věda »

[ 12.7. 2007 ]

Mezinárodní tým astronomů získal první přesvědčivé důkazy o existenci vody v atmosféře planety mimo sluneční soustavu. K tomuto závěru došli na základě analýzy dat ze Spitzerova vesmírného teleskopu. Ten zkoumal světlo absorbované planetou podobnou Jupiteru, která nese označení HD 189733b, jež z pohledu teleskopu prošla před mateřskou hvězdou. Vědci se …

Věda »

[ 20.4. 2007 | Komentářů (2) ]

Pátrání po vzdálených cizích světech dostává novou dimenzi. Vědci totiž už nebudou planety hledat takříkajíc slepě ― teď vědí ještě lépe, kam se dívat. Zjistili totiž, že planety, na kterých by se mohl vyvinout i život, se často vyskytují v systémech se dvěma hvězdami. Žijeme na planetě, která je součástí …

Věda »

[ 24.10. 2006 ]

Počítačové simulace ukazují, že planety podobné Zemi mohou vznikat s pomocí planetárních obrů. Astrofyzici ze Spojených států zjistili, že ke vzniku planet s podmínkami vhodnými pro vznik a rozvoj života může dojít tehdy, když tzv. obyvatelnou zónou — určitou oblastí kolem hvězdy — projde jiná, obří planeta.
Takováto „migrace“ obřích …

Věda »

[ 30.9. 2006 ]

Astronomové planetu nalezli nepřímo před třemi lety, kdy jim pomohl tzv. efekt gravitační mikročočky, k němuž dochází, když se jedna hvězda dostane mezi Zemi a pozorovanou hvězdu. Světelné paprsky vzdálenější stálice se v gravitačním poli té bližší ohnou – podobně jako světlo v optické čočce. Následkem toho vzdálenější hvězda na …