Scinet.cz » Články

Téma: Fermilab

Věda, Zprávy »

[ 17.1. 2011 | Komentářů (2) ]
Slavný urychlovač Tevatron letos v září ukončí provoz

Ani snaha mnoha fyziků nezabránily tomu, že americký částicový urychlovač Tevatron svou činnost ukončí už letos v září. Čtvrt století starý synchrotron nedostane na svůj provoz už žádné dotace, byť si vědci přáli prodloužení jeho životnosti o další tři roky. Část částicových fyziků si přesto myslí, že Tevatron už stejně …

Kavárna, Věda »

[ 18.12. 2009 ]
Vzrušení mezi fyziky: Možné známky částic skryté hmoty

Dlouho očekávané výsledky experimentu CDMS-II, jehož úkolem je hledat částice skryté hmoty, přinesly velký příslib, avšak ne jednoznačnou odpověď. Mezi fyziky zavládlo velké vzrušení, ale dvě nalezené události jsou stále málo na to, aby vědci z CDMS mohli jednoznačně říct, že nalezli částici z rodiny WIMP, kousek supersymetrické hmoty.
Čtěte také: …

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 15.12. 2009 ]
Našli fyzici z CDMS částici skryté hmoty? Sledujte přímý přenos ohlášení výsledků

Na blozích věnovaných fyzice se to v minulých dnech hemžilo spekulacemi o možném objevu částic skryté hmoty. Blogeři poté přinesli nové informace, některé z velkých prohlášení – že už za pár dní o objevu může vyjít článek v časopise Nature – se ukázaly jako nesprávné. Nature žádný takový článek nevydá, …

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 4.12. 2009 | Komentářů (10) ]
Utíkejte do hor: Před LHC, černými dírami, podivnůstkami – nebo spíše novináři

Urychlovač částic LHC byl po více než roce probrán ze spánku. Sice stále nejede na plný výkon – a nějakou dobu ani nepojede – přesto už několik věcí dokázal: překonal rekord, fyzikům udělal obrovskou radost a novinářům dal šanci psát o katastrofickém konci světa. A lidé se bojí nenažraných černých …

Věda »

[ 30.6. 2009 ]
Objevili jsme novou „dvojnásobně podivnou“ částici, hlásí Fermilab

Na fyzikálním semináři v americkém Fermilabu ohlásil Pat Lukens z experimentu CDF pozorování nové částice, jež nese označení omega-b (Ωb). Je složená ze tří kvarků, dvou podivných (s, strange) a jednoho spodního (b, bottom). Jedná se o exotického příbuzného protonu, ale asi šestkrát hmotnějšího.
Pozorování této „dvojnásobně podivné“ částice, jejíž existence …

Věda »

[ 11.6. 2007 | Komentář (1) ]

Pokud vědci chtějí odhalit některá tajemství vesmíru, budou si muset ještě chvíli počkat. Zástupci švýcarského střediska CERN potvrdili to, co se tušilo. Obří částicový urychlovač LHC nebude letos spuštěn. Jeho start byl odložen na jaro příštího roku.
Urychlovač LHC (Large Hadron Collider, Velký hadronový urychlovač) je dlouhý 27 kilometrů a …

Věda »

[ 18.4. 2007 ]

Fyzici z amerického Fermilabu dokázali, že v přírodě se vyskytují opravdu jen tři druhy neutrin. Vyvrátili tak domněnky, které vznikly při experimentu v laboratoři v Los Alamos roku 1995. Podle tehdejších výsledků se totiž uvažovalo o tom, že existuje i čtvrtých druh těchto částic.
Skutečnost, že nová práce vylučuje výsledky …

Věda »

[ 20.3. 2007 ]

Fyzici ze Spojených států možná detekovali částici zvanou Higgsův boson, po které se pátrá už velmi dlouho.
Higgsův boson je podle fyzikálních teorií zodpovědný za to, že částice mají hmotnost. Bez Higgsova bosonu totiž z takzvané elektroslabé teorie, která je součástí standardního modelu částic, vyplývá, že všechny částice ve vesmíru …