Téma: Galaxie
Věda »
(Původní zpráva) Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2010 obdržel snímek „Galaxie M 81 a M 82″, jehož autorem je Libor Richter.
Pohled na galaxie – hvězdné ostrovy ukryté v nesmírných hlubinách vesmíru – nám dává tušení o titěrnosti Země či celé sluneční soustavy. Ztrácíme při něm iluzi o jedinečnosti našeho …
Věda, Zprávy »
Je 10. dubna roku 1773 a na Paříž se snesla tma. Noc je neobvykle hezká a nebe čisté. Obvyklé kouřmo z topení, krbů a dílen, které tak rádo rozptyluje světla rozrůstajícího se velkoměsta, zmizelo. Charles Messier obrací svůj dalekohled k velké mlhovině v souhvězdí Andromedy. Nastavuje šedesáti osminásobné zvětšení. Pozoruje jejího slabého …
Věda »
Věda »
Objevy planet ležících mimo sluneční soustavu dnes už nikoho nepřekvapí. V naší Mléčné dráze jich astronomové našli už více než 350. A že musí existovat i u hvězd mimo naši Galaxií, je také samozřejmé — ovšem doteď vědci neměli žádná pořádná vodítka, jak jejich přítomnost ve vzdálených hvězdných ostrovech odhalit. …
Věda »
Nedávná studie satelitních galaxií naší Mléčné dráhy vrhá pochybnosti na současné modely skryté hmoty. Vědci říkají, že podle modelů by se v těchto oblastech neměla vyskytovat žádná temná hmota, jenomže pohyb hvězd ukazuje něco jiného. Pozorování by prý mohla podpořit teorii MOND, podle které není k vysvětlení pohybů galaxií a …
Věda »
Mezinárodní skupina astronomů objevila obrovské diskové galaxie podobající se naší Mléčné dráze. Podle vědců musely vzniknout velmi rychle, jelikož pořízené snímky je ukazují v době, kdy od velkého třesku uplynuly tři miliardy let.
Velmi kvalitní snímky vědci získali za pomoci teleskopu VLT a systému adaptivní optiky, který je schopen do …
Věda »
Pouhých 24 světelných let od sebe dělí dvě supermasivní černé díry, říká Cristina Rodriguezová z University of New Mexico (UNM) a Univerzity Simona Bolivara ve Venzeule. Astronomové použili systém deseti radioteleskopických antén (VLBA), které se táhnou 8 000 kilometrů z Havaje do St. Croix ve Virgin Islands ve Spojených státech. …
Věda »
(Pro Český rozhlas Leonardo)
Trápila vás někdy otázka, zda jednoho dne může "vodopád" gama-záření smést život z planety Země? Pokud ano, tak buďte klidní, říkají vědci. Astronomové ve Spojených státech totiž vypočetli, že pravděpodobnost takovéto události v naší galaxii je prakticky nulová.
Krzysztof Stanek s kolegy ze Státní ohijské univerzity na …