Téma: Nanotechnologie
IT/Počítače, Věda, Zprávy »
Odborníci z počítačové firmy IBM ve spolupráci s Kalifornským technickým institutem experimentují s molekulami DNA a nanotechnologiemi při navrhování nové generace čipů. Cílem výzkumu je vytvořit miniaturní obvody, které budou základem menších, výkonnějších a energeticky úspornějších počítačových součástek. Výhodou nového řešení má být i snadnější výrobní proces a celkově nižší …
IT/Počítače, Věda »
Fantazie autorů sci-fi literatury nabývá reálných obrysů. Dalším z řady odborníků na informační technologie, který předvídá brzké přiblížení strojů a lidí, je Justin Ratter, technický ředitel společnosti Intel. Podívejte se na stroje v podobě lidí, brzké napájení elektroniky na dálku nebo programovatelnou hmotu.
Justin Rattner se ve své úvodní řeči v …
Věda »
Miniaturizace elektronických součástek a zvyšování jejich výkonnosti pokračuje. K dalšímu úspěšnému vývoji je však potřeba sestrojit nová zařízení, ve kterých se budou používat laserové paprsky. Fyzici z Institutu atomové a molekulární fyziky v Amsterdamu a Univerzity v Twente zkoumali, jak moc malé mohou tyto lasery být.
Jejich odpověď zní, že …
Věda »
Mezinárodní tým fyziků s českým zastoupením vyvinul novou metodu pro analýzu dat z mikroskopu atomárních sil. Díky ní mohou vědci na povrchu látek nejen spatřit jednotlivé atomy, ale také určit jejich chemickou podstatu. O svém objevu informují v prestižním časopise Nature.
Roku 1986 byl Nobelovou cenou za fyziku odměněn vynález řádkovacího …
Věda »
Do boje s rakovinou se zapojí nanočástice napodobující krevní destičky, říkají vědci z Massachusettského technologického institutu. Tým odborníků chce tyto nové multifunkční nanočástice použít k všemožným účelům: od snímání nádorů až k přenosu léků.
„Po tolika letech výzkumu léčíme rakovinu stále chirurgicky, pomocí záření a chemoterapií. Ale lidé začínají uvažovat …
IT/Počítače, Věda »
Vědci vyvinuli nový typ digitální paměti implementací anorganických nanočástic platiny do tabákového mozaikového viru.
Za objevem stojí vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA). Tvrdí, že jejich výsledek by mohl najít uplatnění ve vývoji biokompatibilní elektroniky.
Výzkumníci v posledních letech využívají jedinečné selektivity biomateriálů k vývoji nových nanotechgnologií, kdy …
IT/Počítače, Věda »
Jak bylo řečeno v prvním díle, miniaturizace čipů naráží na fyzikální překážky. Viděli jsme, jak problém řeší velké společnosti. K zvyšování rychlosti procesorů používají víceprocesorových jader, jiní plánují výrobu laserových čipů a jiní své naděje vkládají do nanotechnologií, a to zejména do využití uhlíkových nanotrubek v kombinaci s klasickou křemíkovou …