Střípky Windows 8, Microsoft si pouští pusu na špacír
Společnost Microsoft začíná prolamovat ledy mlčení o chystaném operačním systému Windows 8. Na internetu sice kolují určitá raná sestavení nástupců Sedmiček, ale jde především o instalace nad Windows 7 bez jasných nových rysů či již odhaleného nového vzezření systému. Microsoft teď však roušku tajemství nad systémem poodhalil.
Obecně vzato, o Windows 8 toho moc známo není, byť jejich proklamované uvedení na trh není zas tak daleko (spekuluje se o příštím dubnu). Co se týče připravovaných produktů, Microsoft už totiž veřejně nic neslibuje. Je to kvůli tomu, že za rané éry Windows XP (a vlastně ještě před ní) se Microsoft často rozplýval nad tím, jak budou jeho nové operační systémy vypadat, co budou obsahovat a lidem umožňovat – nicméně ve finále konečný výsledek nebyl nikdy takový, jaký měl být.
Mnozí uživatelé si bezesporu vzpomenou na projekt Longhorn, slibovaný a opěvovaný systém, jenž měl uživatelům svými vlastnostmi vyrazit dech. Longhorn vyvrcholil vydáním Windows Vista, které sice mnoha lidem dech vyrazily, ale ve zcela jiném smyslu. Od té doby už je Microsoft ve slibech opatrný a raději nedovařené produkty nechává schované ve své kuchyni, dokud nenastane čas servírování.
Budeme-li chtít být naprosto korektní, o nových Windows 8 je známo oficiálně pouze to, že přijdou s dvojím grafickým rozhraním — jak verze pro mobilní zařízení typu tablet, tak i desktopová verze Windows 8 budou používat zjednodušený grafický kabát určený pro dotykové ovládání. Uživatelé pak budou moci přepnout rozhraní do klasického vzezření, jaké znají ve Windows 7.
Jisté je také to, že Windows 8 vsadí na grafický prvek „ribbon“, tedy programové nabídky budou mít pás s funkcemi, jak to uživatelé znají z kancelářských sad MS Office 2007 a MS Office 2010.
Prezident divize Windows Steven Sinofsky na blogu Windows 8 teď ale uveřejnil několik nových informací, které mají uživatelům a zájemcům o nový systém napovědět, jaké Osmičky budou, resp. na co se Microsoft při jejich vývoji zaměřuje.
Přes třicet vývojářských týmů má teď na starost vývoj jednotlivých součástí Windows 8, jež mají připravit uživatelům ten správný „uživatelský zážitek“. Microsoft zmiňuje důraz na bezpečnost, stabilitu, výkon a spolehlivost (ostatně jako pokaždé). Mezi výčtem stěžejních prvků nového systému najdeme také zaměření na vzdálený přenos dat (dá se očekávat, že Windows 8 budou úzce spolupracovat s dnešními a budoucími cloudovými službami), distribuci aplikací přes App Store (internetový obchod přes centrální aplikaci pro nákup/stahování) nebo použití virtualizace (patrně pro zaručení běhu starších aplikací) přes Hyper-V.
Každý z pětatřiceti týmů (s 25 až 40 vývojáři a dalšími testery a manažery) má na starost něco jiného (byť často podobného). Seznam publikovaný Sinofským vypadá následovně (některé obraty jsou natolik květnaté, že je snad ani nejde překládat – český popis uvádíme jen u těch zajímavějších a pochopitelnějších položek). Samozřejmě velká část rysů používá pojem “experience”, tedy česky cosi jako zážitek, dojem apod. Byť český překlad zní dost kostrbatě, “uživatelský dojem” chápejte jako to, jak se člověk v systému a při používání jeho součástí a aplikací cítí, tedy zda pohodlně, nebo v systému tápe atd.)
- App Compatibility and Device Compatibility (Softwarová /aplikační/ a hardwarová kompatibilita [se staršími progarmy a zařízeními])
- App Store (internetový obchod s aplikacemi)
- Applications and Media Experience (Dojem z aplikací a médií)
- App Experience (Dojem z aplikací)
- Core Experience Evolved
- Device Connectivity (Konektivita přístrojů)
- Devices & Networking Experience (Dojem ze zařízení a sítí)
- Ecosystem Fundamentals (Stěžejní prvky ekosystému)
- Engineer Desktop
- Engineering System
- Enterprise Networking (Sítě ve firemním prostředí)
- Global Experience (Celkový dojem ze systému)
- Graphics Platform (Grafická platforma)
- Hardware Developer Experience
- Human Interaction Platform (Platforma interakce s lidmi/uživateli)
- Hyper-V (virtualizační technologie)
- In Control of Your PC
- Kernel Platform (platforma jádra Windows)
- Licensing and Deployment (licencování a nasazení)
- Media Platform (platforma médií)
- Networking Core (jádro sítí)
- Performance (výkon)
- Presentation and Composition (prezentace a kompozice)
- Reliability, Security, and Privacy (spolehlivost, bezpečnost a soukromí)
- Runtime Experience
- Search, View, and Command (Hledání, pohled a příkaz)
- Security & IdentityBezpečnost a identita)
- Storage & Files Systems (úložný prostor a souborové systémy)
- Sustained Engineering
- Telemetry (telemetrie, dálkový přenos dat)
- User-Centered Experience (Prostředí, kde centrem dění je uživatel + jak se uživatel bude cítit)
- Windows Online
- Windows Update
- Wireless and Networking services (Bezdrátové a síťové služby)
- XAML (značkovací jazyk podobný HTML založený na XML a využívaný v .NET Frameworku
Jak bylo řečeno, spekuluje se, že Windows 8 (název dost možná zůstane zachován) budou ve fázi RTM (ready-to-manufacture) již příští rok v dubnu. Microsoft takový termín oficiálně nepotvrdil, ale již dříve se o roku 2012 hovořilo (a Microsoft několikrát řekl i to, že nové Windows mají vycházet max. co tři roky, aby nenastal problém jako při uvedení Windows Vista, které přišly na trh až 6 let po začátku prodeje Windows XP).
Windows 8 jsou pěkný průser, viz http://www.ictmanazer.cz/2011/10/windows-8-nejvetsi-omyl-v-historii-microsoftu/
Mám docela obavu, že Windows 8 jsou pěkný průser, viz http://www.ictmanazer.cz/2011/10/windows-8-nejvetsi-omyl-v-historii-microsoftu/
VLOŽIT KOMENTÁŘ
Podpořte nás
Témata