Scinet.cz » Kauzy, Kavárna, Komentáře

Twitter v ohrožení. Je žalován za porušování patentu na „hromadné oznamování“

21.8. 2009, Oldřich Klimánek

Twitter

Na nejpopulárnější mikroblogovací službu Twitter padla žaloba za údajné porušování patentu. Malá a nepříliš známá texaská společnost TechRadium tvrdí, že Twitter porušuje její patent na technologii „hromadného oznamování“. Pod tak obecným názvem se opravdu ani nic sofistikovaného neskrývá: TechRadiu zkrátka vadí, že pomocí Twitteru lidé svobodně a zdarma komunikují takřka v reálném čase a šíří se přes něj bleskově oznámení rozličného typu. Právě za „tohle“ si totiž TechRadium nechává platit od svých klientů: provozuje systém IRIS pro pohotovostní hlášení.

„IRIS (Informační systém s okamžitou reakcí) je vlajkovou lodí společnosti TechRadium, je to služba s okamžitou reakcí určená k hromadnému oznamování. IRIS všemi prostředky a zařízeními komunikace během sekund doručuje spolehlivé a ověřitelné pohotovostní zprávy neomezenému počtu kontaktů.“

To je popis systému, jehož fungování má TechRadium patentované. Žaloba na Twitter byla u amerického federálního soudu podána počátkem měsíce – TechRadiu vadí, že Twitter jí, byť coby obyčejná webová služba, leze do zelí a narušuje její podnikání. Požaduje po něm náhradu škody v neupřesněné výši. Jenomže Twitter ještě ani žádný obchodní model nemá.

Texaská firma tvrdí, že je nefér, že za rychlé zprávy, pohotovostní informace, její zákazníci musí platit, kdežto na Twitteru se informace šíří mezi lidmi zdarma. Mezi její klienty patří školská zařízení, armáda, vláda a další instituce na území Spojených států. Twitteru jí ale ubírá další zákazníky.

Podle interních dokumentů Twitteru, které nedávno unikly na web, bylo jen otázkou času, až se nějaká firma ozve, že je porušován její patent. Nicméně soudě dle komentářů odborníků na duševní vlastnictví je pravděpodobné, že soud nároky TechRadia zamítne s tím, že patent na „masové oznamování“ je příliš obecný. Za takovým závěrem ale stojí čistě racionální úvaha, soud může rozhodnout jakkoliv.

Každopádně je těžké pochopit, jak by patent na masové oznamování a rychlé šíření zpráv mohl být v praxi opravdu uplatňován. Twitter není nic víc než webová služba, nikterak zásadně odlišná od chatování, diskusních fór a jiných podobných sítí, kterými je web propleten. Jde čistě o text na webové stránce dostupný všem uživatelům internetu.

Zástupci TechRadium se nechali slyšet, že jim jsou sociálně sítě ukradeny a že jim nevadí, že si lidé rychle vyměňují informace. Twitter jim začal dělat starosti až poté, co se objevila různá školení zaměřená na využití Twitteru právě coby nástroje pro krizová řešení. Firma už jednu žalobu kvůli porušování tří patentů IRIS podala – soudně se chtěla utkat se společností Blackboard of California. Ta zprvu prohlašovala, že patenty jsou neplatné, nakonec však souhlasila s mimosoudním vyrovnáním a technologii „hromadného onamování“ si od TechRadium nechala licencovat.

Twitter se k případu ještě nevyjádřil, na žalobu musí oficiálně zareagovat do konce tohoto měsíce. Každopádně populární síť s více než 20 miliony uživatelů, která stále nemá obchodní model, čeká dlouhé a nákladné soudní řízení. Pokud se ovšem něco nezmění a Twitter nepřistoupí na mimosoudní vyrovnání a licencování „technologie“ TechRadium.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.