Vědci zbrojí proti rakovině nanotechnologií
Do boje s rakovinou se zapojí nanočástice napodobující krevní destičky, říkají vědci z Massachusettského technologického institutu. Tým odborníků chce tyto nové multifunkční nanočástice použít k všemožným účelům: od snímání nádorů až k přenosu léků.
„Po tolika letech výzkumu léčíme rakovinu stále chirurgicky, pomocí záření a chemoterapií. Ale lidé začínají uvažovat spíše ve smyslu Fantastické cesty, filmu, kde zminiaturizovali tým chirurgů a vpíchli je do něčího těla,“ vysvětluje záměr svého týmu vedoucí projektu Sangeeta Bhatiová.
Bhatiová pro svůj tým během příštích let získá dohromady 4,3 milionů dolarů. Sice se nebudou snažit zminiaturizovat tým chirurgů, ale zaměří se na vývoj takových nanočástic, které pomohou rychle a snadno nalézt nádor a pak k němu doručit chemoterapeutikum.
Princip použití nanočástic ke snímání nádorů je zjednodušeně takový, že malinké částice se dostanou do nádoru skrze průrvy v rychle rostoucích nádorových cévách, spojí se do hmotnějších celků s dostatečně silným magnetickým polem, které lze zachytit pomocí magnetické rezonance.
Vědci rovněž chtějí nanočásticemi napodobovat krevní destičky. Krevní destičky se v krvi volně pohybují a pracují až v případě nutnosti, kdy se při poranění cévy shluknou a vytvoří sraženiny. Podobně by se speciální nanočástice soustředily na specifika nádorových cév.
VLOŽIT KOMENTÁŘ